Voľby v maďarsku - liberáli pred parlamentom?

Voľby v maďarsku - liberáli pred parlamentom?
0

#1

Dnes sa konajú v Maďarsku parlamentné voľby, v ktorých s veľkou pravdepodobnosťou vyhrá FIDESZ a JOBBIK. Tieto dve strany si úplne vymenili ideologické pozície. FIDESZ bola liberálne konzervatívna strana a dnes si osvojila myšlienky krajnej pravice. JOBBIK bola krajne pravicová strana a dnes oslovuje liberálne-konzervatívnych pracivových voličov FIDESZU. Tieto dve strany možno vytvoria aj vládu, ak FIDESZ nezíska väčšinu. Opoziční socialisti, liberáli a zelení sú vďaka svojej roztrieštenosti slabou konkurenciou voči Orbánovi. Naša partnerská strana Momentum, do ktorej veľa politológov a ľudí dávalo nádeje, podľa prieskumov nevstúpi ani do parlamentu - ale ešte sa pri nich upozorňuje na mladých a nerozhodnutých, ktorí by ich mohli dostať do parlamentu.

KOHO BY VOLILI PSKÁRI? :wink: :

  • FIDESZ (pravicová strana - far right)
  • JOBBIK (pravicová strana - dnes oslovuje liberálne-konzervatívnych voličov)
  • MSZP + DIALÓG ( ľavicová a liberálna koalícia socialistickej strany a liberálov)
  • LMP - " Politika môže byť iná" (stredové až stredoľavé ekologické hnutie)
  • DK - " Demokratická koalícia" (sociálne liberálna strana bývalého premiéra Maďarska)
  • EGYUTT - “Spolu” (stredová strana)
  • STRANA DVOJHLAVÉHO PSA (antisystémová strana, niečo na štýl Hnutia piatich hviezd v ITA)
  • MOMENTUM (liberálna strana - naši partneri)

0 účastníci

Pripájam aj posledné prieskumy verejnej mienky:


#2

Poraď nejaký web kde sledovať online sčítavanie hlasov.


#3

tiež by som rád :smiley: ale píšem si s kolegami z Momentum a MSZP čo poznám… a že ani nevedia okrem exti pollu, ktorý zverejnili aj česi : - Společnost Median zveřejnila průzkum, který udělala dnes (pravděpodobně ne exit-poll u volebnícj místností).

Podle tohoto průzkumu by volby měly dopadnout takto:

konzervativní FiDeSz-KDNP 43 %

krajně pravicový Jobbik 22 %

socialistická MSzP-Dialog 13 %

ekologická Politika může být jiná 8 %

Levicová Demokratická koalice 7 %


#4

Dík, tak ak bude niečo čerstvejšie tak to tu hoď ak sa bude dať.


#5

Další odhad, nikoli průzkum či exit-poll, zveřejnila společnost Taktikaiszavazas. Ta tvrdí, že FIDeSz-KDNP na základě údajů o volební účastí získá jen 103 křesel.


#6

Asi píšem trochu neskoro, ale mapa a sčítavanie hlasov je napr. tu :slight_smile:


#7

Tak to vyzerá, že Orbán si možno aj podrží ústavnú väčšinu. Inak všetkým priaznivcom väčšinového volebného systému by som odporúčal pozrieť si volebnú mapu.

Ak partnerská strana Momentum robí takú politiku ako PS tak to nemôže byť prekvapujúce, že sú mimo parlament.


#8

Ja by som do toho neplietol racionalitu, ani nenaznačoval kauzálny vzťah medzi typom politiky a úspechom.
Fidesz a Jobbik robia takú politiku, že by nemali byť v parlamente v Turkmenistane, nie v civilizovanej Európe.


#9

Napriek tomu tam sú a budú miešať karty. Na rozdiel od chlapcov z Momentum, ktorí si svoje vízie môžu zarámovať a pozerať sa na ne.


#10

#11

Ľudia si neuvedomujú, že základom je dobrý volebný systém. Najlepšie taký, v ktorom sa volia voliči priamo (nejaká forma väčšinového systému) a nie taký, kde sa volia politické strany.

Maďarsko malo celkom dobrý volebný systém. Polovička poslancov sa volila väčšinovým systémov a druhá sa volila pomerným systémom vo viacerých viacmandátových okrskoch (krajoch).

Orbán urobil dôležité kroky na zníženie demokracie: väčšinové voľby urobil iba jednokolové (rovnaký trik použil neúspešne Fico pri župných voľbách), čo popiera zásadný zmysel väčšinového systému. A zrušil viacmandátové okrsky a nahradil ich celoštátnym okrskom (takže to čo máme na Slovensku my - a zároveň to čo zaviedol aj Putin v Rusku).

Žiadne protesty a ani žiadna opozícia nemá zmysel, keď medzi požiadavkami nie je požiadavka na zvýšenie demokratického politického systému. Fico, Orbán, Putin si to na rozdiel od opozície a protestujúcich študentov dobre uvedomujú a menia volebné systémy v prospech populistov.


#12

Ešte si dovolím doplniť, že antidemokratický volebný systém s relatívnou väčšinou (jednokolový systém) sa uplatňuje pri voľbách do Dolnej komory parlamentu Spojeného kráľovstva, pričom top nedemokratickou krajinou sú Spojené štáty americké, kde sa väčšinový volebný systém s relatívnou väčšinou uplatňuje dokonca pri voľbách do oboch komôr Kongresu.


#13

V Anglicku a v Amerike ale nie je parlament doplneny klasickym pomernym systemom ako v Madarsku. Co trochu zlepsuje situaciu oproti Madarsku.

Je vidno na prezidentskych volbach na Slovensku, ze dvojkolovy system ma vyznam. V 2004 porazil Gasparovic Meciara, hoci Meciar mal v prvom kole viac hlasov. To sa zopakovalo v 2014 ked Kiska porazil Fica, ktory mal v prvom kole viac percent.


#14

Tak v prvom rade som to myslel ironicky, ale nie celkom dobre rozumiem tomu argumentu, lebo ak by nebol maďarský volebný systém doplnený o jeho pomernú časť, tak Orbán nezíska 133 kresiel ale 182 kresiel z 200.

Nie som si istý, či by Mečiar dokázal byť horším prezidentom, ako bol Gašparovič.


#15

Terajší systém nie je veľmi odlišný od toho, čo bol predtým, akurát má posilnené prvky väčšinového systému. Celoštátny obvod existoval aj pred 2014 http://www.blikk.hu/aktualis/az-mszp-orszagos-listaja/9cj3g8t, ale slúžil len ako doplnok. Vôbec by som terajší systém nenazýval antidemokratický, len skrátka súčasná opozícia sa mu za 8 rokov nedokázala prispôsobiť. Antidemokratické sú len prvky, ktoré ho implementujú, ako určenie obvodov, alebo pravidlá kampane. Inak neschopnosť súčasnej opozície je až do oči bijúca.

Dám sem ukážkový príklad:
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E02/evkjkv.html
Kandidát opozície(DK) 40,62%, kandidát Fideszu 42,56%, a úžasné Momentum so svojimi 2,75% dalo Orbánovi ústavnú väčšinu.

A takých príkladov je viac:
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E13/evkjkv.html
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E06/evkjkv.html
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E04/evkjkv.html
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E03/evkjkv.html
http://www.valasztas.hu/dyn/pv18/szavossz/hu/M01/E14/evkjkv.html

Toto sú všetko obvody z Budapešti, kde nemusel zvíťaziť kandidát Fideszu a opozícia sa nemusela spojiť ani s Jobbikom. Pokazila to hlavne strana LMP, ale ani Momentum a zvyšok opozície nechce spolupracovať. Veď nech si spraví opozícia vo svojej réžií (MSZP, DK, LMP, EGYÜTT, MOMENTUM) primárky a postaví do každého obvodu jedného víťazného kandidáta.

Zmena by to síce nebola výrazná, ale Orbán by nemal ústavnú väčšinu.


#16

celkom fajn rozhovor/analyza z dvtv preco orban vyhral.

https://video.aktualne.cz/dvtv/orban-je-pro-madary-otcem-naroda-kampan-opozice-byla-jedna-v/r~2844e87a3bf611e8b8efac1f6b220ee8/

  • pre nas tiez dobre pounaucenie tam su. moc som to nesledoval co robilo Momentum a preco tak skoncilo. ale pre nas signal, ze to treba robit inac a lepsie.

#17

V kazdom pripade suhlas, ale madarsky narod ma trochu inu mentalitu ako nas slovensky a to treba zobrat na zretel. Inak s tou roztiestenou a rozhadanou opoziciou je to aj u nas rovnake. Zatial.:wink:


#18

Ono to je tak… opozícia sa spájala, len strana LMP a Momentum to odmietli. MSZP, Dialóg a DK sa vzdávali v prospech seba a keby sa pridalo ešte LMP a Momentum, mohli vyhrať vo všetkých obvodoch v Budapešti a Orbán nemusel mať ústavnú väčšinu. Toď chyba opozície.


#19

ako pozerám tým madarom sme na škále solidarita vs nesolidarita ovela bližší naturelom ako Čechom. pravicove az fas. strany vyrazne vyhravaju nad stredom ci lavicou. narozdiel od nas tam ale aspon nejake stredové ci lavicove strany kandidujú)) teda ak to nie je tiez fake ako u nas, necital som ich programy, dôverujem tvojej analyze