Voľby - Volebný systém

Voľby - Volebný systém
0

Pri poslednych dvoch volbach som nebol volit z viacerych pre mna zasadnych dovodov. Neuznavam reci o obcianskej zodpovednosti ohladom vyuzitia demokratickej moznosti zucastnit sa volieb, ak ma neoslovila a nie je mi sympaticka ani jedna z kandidujucich stran. Za demokraticke povazujem v tomto pripade pravo nezucastnit sa volieb. Nepaci sa mi ani system “mensieho zla” a svoj obciansky postoj davam najavo tym, za sa volieb nezucastnim, lebo nemozem dat nijako inak najavo svoj nazor. My iba zriedka vymyslame nove veci a za lepsie povazujeme vyberat si z toho, co uz je vo svete vymyslene a najlepsie aj odskusane. Volieb by som sa vsak vzdy rad zucastnil a tu prejdem ku meritu veci, ak nemam vybranu stranu, ktorej chcem dat moj hlas, vyhovoval by mi institut antihlasu. V praxi by to fungovalo tak, ze do parlamentu by sa sice dostali vsetky strany nad 5 percent, avsak pri ich konecnom prerozdeleni, by sa zohladnili uz aj antihlasy, ktore by sa odcitali vitaznym stranam a tym by bol zohladneny aj demokraticky nazor tych ludi, ktori nevedia koho by v parlamente chceli mat, ale vedia, koho by tam mat nechceli .

Na sucastnych volbach povazujem za abnormalne tiez to, ze v skratke povedane, lenivec, darebak a aj hlupak, maju rovnaky hlas ako pracovity clovek, slusny clovek a aj vzdelany clovek. Moja predstava je, aby kazdy obcan, ktory ma ukoncene viac ako zakladne vzdelanie mal pri volbach automaticky dva hlasy a za kazdych odpracovanych 10 rokov, by kazdy volic mal mat automaticky o jeden dalsi hlas naviac. Zda sa Vam to prilis extremne? Skuste si predstavit, ze by sme takyto model uz mali zavedeny a niekto by prisiel s navrhom, zmenit ho na ten sucastny, to by sa nasledne nezdalo ako extrem? Prezentujem tymto svoj nazor, som krizovy manazer, musim vymyslat aj nestandartne riesenia a rozhodne viem, ze snazit sa nieco vymysliet, prezentovat mozno aj nedomyslene napady je dolezite a lepsie, ako nemat ziadny napad a nesnazit sa nic vylepsit.

Zaver, je podla Vas sucasny volebny system idealny a neda sa nijako vylepsit?

Organizácia volieb, či krížiky alebo krúžky, volebné obvody, proporcie, elektronizácia, spôsob prepočítavania mandátov… V tomto zmysle by sa nejaké nedostatky našli určite a určite by sa dal volebný systém vylepšiť.

K druhej polovici:

Apelovaním na princípy demokracie vás zrejme nepresvedčím, tak skúsim položiť otázku:

Koľko hlasov by dostal človek, ktorý sem tam vypije 2 borovičky (niekedy aj viac)?

Moj prispevok nebol pre to, aby niekoho presviedcal a ani ja nepotrebujem, aby niekto mna presviedcal :grinning:

ono je mensi problem system, ako ludia v nom. vzdy sa snazime opravit system procesmi, pretoze je pre nas tazsie manazovatelne to, co tymi procesmi prechadza.

nech vytvorime akykolvek system/procesy vzdy bude zalezat aj na obsahu. v tomto pripade na ludoch, ktori volia. na ich vzdelani, na ich socialnom postaveni a moznostiach, na ich vlastnej maslowovej pyramide hodnot, natom aka je situacia vonku a co ich trapi/tlaci a to bude vo vacsej miere rozhodovat o tom koho volit.

skusim to povedat na priklade elektronickych volieb. existuje predstava, ze ked spravime online volby, ucast narastie. logicky si myslime, ze ludia budu mat jednoduchsie volit a budu volit vsetci. opak je pravdou. vramci estonska sa vobec neda zmerat, zvysenie volebnej ucasti iba tym, ze zrazu maju moznost volit online.

vplyva nato viac parametrov ako to, ci volici su niecim mobilizovani atd…

velmi podobne je to aj s volebnymi systemami. neexistuje skratka, ze vymyslime nejaky lepsi system a to bude fungovat inac, pretoze ludia budu ti isti. ja si myslim, ze treba pracovat na ludoch/volicoch ak chceme mat lepsie vysledky z volieb. a to plati vsade. nie len pri volbach.

kazdopadne aj system/procesy zohravaju urcitu rolu a preto aj vramci samotneho PSka urcite chceme neskor vyskusat volenie vramci nasho snemu, alebo aj pri inych kandidatov napr. systemom demokracia 2.1. (https://news.d21.me/en/ alebo https://cs.wikipedia.org/wiki/Demokracie_2.1)

Veľkým problémom nášho volebného systému sú tzv. volebné paradoxy. To značí, že existujú situácie, kedy voľbou strany X podporím stranu Y alebo dokonca strane X odoberiem mandát. Kedysi som k tomu chcel pripraviť podanie na Ústavný súd. Tuším sa k tomu vrátim.

Ono mozme spekulovat nad volebnym systemom kolko chceme, pokial nebude u obcanov vola ist k volebnym urnam, alebo casom elektronicky dat svoj hlas, tak sa toho vela nezmeni. A v tom vidim velmi vazny nedostatok nasho volebneho systemu. Na druhej strane system typu D2.1, ako uviedol Michal, vyzera takisto celkom zaujimavo.

Kazdy jeden pravnik toto napadne ako neprijatelne. Tu mas citacie z Ustavy Slovenskej republiky:

Čl. 12
(1) Ľudia sú slobodní a rovní v dôstojnosti i v právach. Základné práva a slobody sú neodňateľné, nescudziteľné, nepremlčateľné a nezrušiteľné.
(2) Základné práva a slobody sa zaručujú na území Slovenskej republiky všetkým bez ohľadu na pohlavie, rasu, farbu pleti, jazyk, vieru a náboženstvo, politické, či iné zmýšľanie, národný alebo sociálny pôvod, príslušnosť k národnosti alebo etnickej skupine, majetok, rod alebo iné postavenie. Nikoho nemožno z týchto dôvodov poškodzovať, zvýhodňovať alebo znevýhodňovať.

Čl. 30
(1) Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou svojich zástupcov. Cudzinci s trvalým pobytom na území Slovenskej republiky majú právo voliť a byť volení do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávy vyšších územných celkov.

Minimalne tieto clanky nasej Ustavy by boli porusene a aj z ludskeho hladiska by bola takato “uprava” minimalne amoralna.

Mohol by si to prosim Ta nejako podrobnejsie vysvetlit?

Tu je jeden z prehľadov:

Podla mna s tymi antihlasmi by sa vytvoril spravodlivejsi system, pretoze volici si vyberu koho chcu a rozhodnu aj koho urcite nechcu. Negooglil som, len si zo skoly pamatam, ze v niektorych krajinach takyto system maju. V dalsich krajinach funguje system, kde ma volic moznost si volit konkretnych ludi z roznych stran, co je este spravodlivejsie, cize nevoli stranu ako celok.

Inak, koncept demokracie 2.1 skúšali teraz v ČR na projekte prezident21, majú z neho veľké množstvo dát, záverov a zistení. Je to vlastne systém, v ktorom sa zvolý kandidát s ktorým bude spokojná väčšina a zabraňuje trieštenie hlasov. Bolo by super, ako píše Michal, to možno skúsiť v interných voľbách hnutia :slight_smile:

https://www.prezident21.cz/info/project

Už si nepamätám, kto to prvý zdieľal, ale opäť som to našiel.
V tomto článku je uvedených niekoľko alternatívnych volebných systémov, aj to, ako vyzerajú:

Poznam ustavu. Da sa pozmenit, upravit, doplnit…:grinning:

[quote=“macek.pet, post:13, topic:4273, full:true”]
Poznam ustavu. Da sa pozmenit, upravit, doplnit…
No tieto zakladne ludske prava by som urcite v nasej Ustave nemenil.

Ja hej…

Slabých, ktorých nepúšťaš k voľbám, pozývaš do ulíc.

Vies o com je demokracia, sloboda a rovnost prav? Ved aj z moralneho hladiska by to bola diskriminacia a to si myslim v ziadnom pripade nik nechce. Neber to prosim ako utok na tvoju osobu, to v ziadnom pripade, je to len reakcia na Tvoj komentar.

Slabym rad pomozem a ak im chcem pomoct, nebolo by lepsie, ak by ponechali vacsie rozhodovanie tym, ktori im idu pomahat?

V pohode. To co pisem, mozno vyzera vseliako, ale neznamena to, ze by som chcel niekoho diskriminovat, naopak povazujem za nutne pomahat. Svojim sposobom samozrejme trochu provokujem. Pozeras “Co dokaze ulica”? “A toto su nasi volici…” je bezny komentar s ktorym sa stretavam, ked sa smejeme na odpovediach. Pravdou ale je, ze nas volebny system tak ci onak by bolo podla mna vhodne vylepsit. A ta diskusia, co tu je sa mi paci. A este navrch ohladom mojho provokovania, Ustava SR vzdelanie a odpracovane roky nespomina :grinning:

Včera som otázku položil s nadsázkou, ale šikovne si sa vykrútil, dnes to skúsim inak, aj v kontexte vyššie napísaného:

Prečo si myslíš, že práve ty si tým, kto by mal mať to právo rozhodovať a prečo ho nemôže mať ten druhý? Čo ak on sa na teba pozerá rovnako?

Predstav si, že by sa teraz do diskusie zapojil jadrový fyzik alebo nejaký profesor matematiky, kybernetiky či ústavného práva. Tieto naše reči by mu pripadali ako táraniny na trhu. Bol by správny jeho výrok voči nám, že by nám mali obmedziť volebné právo?