Vyhra vo volbach

Vyhra vo volbach
0

Asi pred troma rokmi som prestal pozerat televiziu, obmedzil citanie periodik, odpojil som sa. Politicky som sa vypol, vypol som sa aj od vsetkych nizkourovnovych veci, ktore ponukaju nase televizie urazajuce svojou pritomnostou intelekt. Onehda som bol zadubeny praviciar, teraz som triezvy. Neviem ani kto je progresivne slovensko. Jedine mam k tomu asociovanych zopar pojmov ako nejaka bratislavska kaviaren, skvela buducnost, slovensko bez tazkopadneho fica, ziaden beblavy = super, zrazu poliacik = pruser … pytam sa preco nie presovska karcma, preco prave bratislavska kaviaren plna, slovensku dusu, nechapajucich pristahovalcov. A je tu este na slovensku iny politik okrem fica? (jediny politicky genius pan Dzurinda uz je mimo), beblavy-zasada nespinit vody povodnou kanibalisticky ladenou praviciarskou chaskou splnena, poliacik- zasada nespinit vody povodnou kanibalisticky ladenou praviciarskou chaskou NESPLNENA. A v tento den ked progresivne slovensko a pan poliacik jednym telom sa stali skoncila put progresivneho slovenska. Uz je z toho iba sebadeklaracia ze bratislavska kaviaren ma liek na vsetky problemy sveta. Progresivne slovensko mozno chape vsetky problemy slovenska, a mozno ich vie aj riesit za predpokladu existencie jeho politickej moci, ale pytam sa: chape progrosivne slovensko slovensku dusu? O tom pochybujem. V momente po prijati pana poliacika jedina podvedoma asociacia ktoru citim v spojitosti s progresivnym slovenskom je teraz nic. Zapadli ste v tradicii pravicovej politiky. A zabudli ste ze ’ smrt pravici’ znamena ‘nech zije pravica’, Podla mojho nazoru ma pan poliacik asi taky plusovy politicky potencial ako moja osoba. Pan poliacik, politicke eso by mal pochopit, ze tento projekt moze mozno este zachranit iba svojou politickou popravou. Odchadzajuc so zdvihnutym prstom, uz to viac nerobte. Takze slovenska dusa, ak ju progresivne slovensko nepochopi, tak ostane navzdy bez pochopenia, bez moci. Bez moci po ktorej musi pravy politik pachtit a robit pragmaticke rozhodnutia, manipulovat ludsku mysel. No a uz o par rokov nikto nebude vediet ze ste nieco chceli. Slovenska dusa je cestou k moci a moc je cestou k naplneniu vasich predstav, to vam nemusim vysvetlovat. A poznamka, vychodniar, michalovcan, oravak zijuci v bratislave je posledny ktory rozumie slovenskej dusi. A ani nemoze. Viac jej porozumie povodny blavak. Co myslite, co si mysli rastlinka, ktoru presadite z pody, kde nie je voda ziviny a slnko a presadite ju do optimalnej pody plnej humusu, kde sa zacne krasne rozmahat a zaznamenava uspech. Nuz statisticky je namyslena opantana svojou zdanlivou sikovnostou, uspechom ktory je v skutocnosti iba vysledkom nadpriemernej driny a teda zvyku zo starych cias v zlej pode pouzitej v dobrych podmienkach. A nechape ako je mozne ze je taka supis ze raste rychlejsie a krajsie ako povodne rastlinky v dobrej pode.No a uz vobec nechape ako mozu byt povodne rastlinky, mimochodom jej btatia zo zlej pody, take tupe a neschopne ze sa im nedari v zlej pode tak dobre ako rastlinkam, a teda jej, v dobrej pode. Klucom k pochopeniu slovenskej duse su ludia ktori trpia svoj osud tam kde sa narodili. Ti ostatni progresivni a namysleni su mozno vhodni pre nejaky iny typ inspiracie. Ale urcite nie su cestou k tej prepotrebnoj moci. Iba moct nieco zmenit, nieco znamena. To vsetko ostatne je iba sum iba zvasty. Takze este raz dusa nie je racio, dusa su emocie. A este raz emocie. Co myslite, preco je pan Fico panom ficom. Lebo pozna slovensku dusu? Jedna kratucka emocia zastane daleko viac ako milion racionalnych do hlbky prepracovanych a premyslenych argumentov…

Marián, ak som vás spravne pochopil, tak ste práve v príspevku pozostávajúceho z 3619 znakov a 559 slov odpísali celé Progresívne Slovensko kvôli prijatiu Martina Poliačika bez toho, aby ste spomenuli jednu jedinú konkrétnu výhradu voči nemu?

Prosím, nepovyšujme osobné dojmy a antipatie nad fakty. Všetci sa tu o to na tomto fóre viac-menej úspešne snažíme a aj preto sa tu tak dobre diskutuje.

Azda k tomu všetkému čo ste napísali načim reagovať na jedno: príchodom Poliačika sa smerovanie PS nezmenilo ani o milimeter. Martin doň totiž perfektne zapadol.

Vďaka za Vašu sebareflexiu… Zaujímavý postreh a zaujímavý názor. Samozrejme s ním nesúhlasím, ale to je v tomto prípade úplne jedno. Nejde totiž o mňa. Ide o to, že vstup osoby typu Poliačik nie je ako nastúpiť do autobusu. Je to výsledok dlhých rozhovorov, prehodnocovaní a uvažovaní. Rozprávalo sa s ním množstvo ľudí, on sa pred množstvom názorov musel obhajovať. Viedla sa intenzívna diskusia nielen tu na komunite. Predpokladám, že o tom neviete, nakoľko ste sa zaregistrovali len včera. Ale to je ok. Ja tiež vítam Martina P. v PS. Pretože je to človek, ktorý je progresívny. V mojom chápaní to znamená, že počúva, akceptuje, navrhuje a neodsudzuje. Prišiel, argumentoval a bol vypočutý. A jeho následné kroky potvrdzujú, že to bolo správne - vziať ho na palubu. A Vás pozývam - poďte, stretneme sa spolu s M.Poliačikom. A budeme sa rozprávať. A po tomto rozhovore možno napíšete niečo iné. :slight_smile: Prajem krásny deň!

Zdravím @marian.ponik, ďakujem, že ste sa vyjadrili a zdieľali svoje vnímanie slovenskej duše.

V niektorých veciach súhlasím, že existuje slovenská duša, zároveň je veľmi zanedbaná a veľakrát utrpela a stále trpí, preto sa o ňu treba starať.

Čo sa týka @Martin_Poliacik, tak boli výhrady aj medzi dobrovoľníkmi a veľmi veľa on vysvetlil tu Pýtajte sa, na všetko rád odpoviem. Martin Poliačik, ale aj osobne na stretnutiach. Myslím, že všetci, ktorí mali výhrady pripustili, že Martin bude silnou posilou a tak to vnímam aj ja osobne. Čas ukáže, ale keď budeme spoločne makať, tak plusy podľa mňa vysoko prevýšia momentálne mínusy.

nemyslím, ze kazdy kto pozná slovensku dušu by mal toho zneužiť a orať na nej ako to robia 20r nasi zlodeji a ich vycvičení polit. psychopati. ak príde hnutie čestných ľudí taktiež moze poznať slovensku dušu a možno ešte ovela bližšie ale mozu to byt slovaci kt. ju pozdvihnu, dodaju jej hrdosť a tým kt. bude treba aj pomôžu, namiesto toho aby ich oklamali a okradli. ja takto vidim PS. som optimista. snad sa nesklamem. inak ak ste už triezvy ako píšete prečo chcete znova kricat “nech zije pravica”?. lavica u nas aj tak nikdy nebola. v prostredí politiky kt. u nas vladne su hry na lavicu a pravicu smiešne. fake-ova lavica aj pravica vyuziva tuto slovnu polarizaciu, ale my me narod, kt. ako chudobna kolonia v EU potrebuje kvalitne polit. zastupenie kt. bude bojovat za kazdeho slovaka. a to predpoklada prestať skakat na lep sučasnym. politikom kt. sa snazia rozdelovat ludi na pravicu lavicu, mladych a dôchodcov atd. sme ako celok v riadnych s…ch kt. musime riesit. mld ročne stratene pre korupciu a “nasich ludi”, 500tis mladych v emigracii, tretinova platy a dôchodky oproti zapadu, romska problematika…myslim ze je cas sa skôr spojit ako omielať rozdelujuce nálepky

Tak s tym musim len suhlasit. Casy skatulkovania by uz mali byt v dnesnej dobe odstranene.

@marian.ponik, dost obsirny nazor, ja to napisem v kratkosti. Co sa tyka @Martin_Poliacik mal som zhruba ten isty nazor, ktory som aj prezentoval, mysliac si, ze je to ten spravny. Mylil som sa. A na taketo zistenie mi stacilo jedno vyse polhodinove stretnutie sa s nim. Posedeli sme na kave v celkom prijemnom prostredi a vykonzultovali sme si vzajomne svoje postoje k urcitym temam. Podotykam, ze osobne stretnutie som inicializoval ja sam, nakolko to povazujem za prinosnejsie ako debaty vo virtualnom prostredi. Po tomto stretnuti som dospel k zaveru, ze Martin bude v kazdom pripade pre PS obrovskym prinosom z viacerych dovodov. Odporucam spravit to iste, najst si cas a stretnut sa osobne. Martin urcite za to stoji, je to prijemny a fajn clovek s rozhladom. Drzim palce nech sa to podari.

@marian.ponik a co je to ta Slovenska dusa, aby sa jej dalo rozumiet? Pocas svojho zivota som zil v PP, TN, LC, BA alebo KE. Bol som studentom, odbornym ekonomom odmenovania, monterom aj pokladnikom takze som sa stretaval s roznymi ludmi. Slovensku dusu vnimam ako malo sebavedomu az zakomplexovanu a ked sa dostane na nejake veduce postavenie poslucha ako psicek nezmyselne pokyny a dokazuje si svoju poziciu.

O týchto témach sme tu už aj v iných diskusiách namlátili kopec prázdnej slamy, ktorá nikoho nejak neposunula.

Áno, vieme, že PS stavia na racionalite a progresivizme. Zatiaľ… Pri troche zdravého skepticizmu musíme pripustiť, že garancia nemennosti tohto stavu neexistuje.

Vieme aj to, že voľby sú najmä o emóciách (teda aspoň čo si ja pamätám, doteraz vždy boli).
Vieme aj to, že Róbert je náš historicky najúspešnejší slovenský politik. Ak uspeje politik v jedných voľbách, je to odrazom nálad voličov v danom čase. Ak uspeje opakovane, je už odrazom celého národa podobne ako najúspešnejšie televízne relácie, či najčítanejšie médiá.
Či bude PS vhodným subjektom pre SK voliča, ukáže len čas. Šance tu sú, pretože miera “nasratosti” (angry level :slight_smile: ) postupne rastie a vidno to vo viacerých aspektoch (viď ĽSNS v parlamente napríklad). Ak ale len skonzumuje časť pravicových voličov, nič sa tým v našej krajine zásadne nezmení…

Politici sú rôzni. Niektorí sú zmrdi, niektorí oportunisti, niektorí majú potenciál na pozitívne zmeny, iní by možno aj chceli, ale sú to babráci… V skratke - sú to len ľudia. A od čias vzniku demokracie (akože vlády ľudu) je to vymyslené tak, že ľudia vkladajú do rúk politikom moc. Niektorých to dokáže veľmi zmeniť…
Osobne nie som nadšený z príšelcov do PS spomedzi radov odídencov z iných strán. Taktiež predsrava spolupráce s niektorými novými politickými subjektami u mňa vyvoláva žalúdočnú nervozitu. Ale volebná matematika nepustí. Voľby nevyhrávajú ideály, ale čísla voličov. Politici by mali disponovať najmä pragmatizmom. A pragmatický prístup otvára dvere spolupráci a tiež osobnostiam, ktoré majú ľudský potenciál na pozitívny prínos.

Vo vzťahu k PS môžeme na tomto fóre robiť dve veci celkom účinne: kritizovať alebo inšpirovať…
Spochybňovania, dehonestácia, špekulácie a podobne nás nikam neposunú a sú podľa mňa len mlátením prázdnej slamy.
Dávajme teda návrhy, robme tu amatérske ankety, koncepcie, či čokoľvek podobné. Na to sme tu. :slight_smile:

Čo teda má alebo nemá PS robiť, aby oslovilo viac voličov? O akých voličov si myslíš, že stojí za to o nich zabojovať? Ako to vhodne komunikovať? Skúsme byť konkrétnejší, lebo sa priznám, že som sa trochu stratil pri hľadaní hlavnej myšlienky Tvojho príspevku.

Lenže politická strana nie je firma, do ktorej majú zapadat ludia aby sa tam všetci súpis citili a boli efektívni pri riešení každodenných problemov. je to aparát na získanie moci a jej aplikácie na realizáciu predstáv. Nič viac nič menej. Možno program progresivneho Slovenska oslovi tých čo majú 130 IQ a vyssie. Kiež by raz na zemi prežili iba takí. To sú ale mozno trapne 2 percenta populácie. Lenže ani ti čo to IQ majú po uvedomení tohto faktu ako ich je malo, svoj hlas PS nedajú, kvôli strate ich hlasu. Naučiť sa jazyk plebsu to je ten rébus. Je to tazke pre intosov žijúcich v BA, pochopiť myslenie bežných ludi, ktori Isto nehľadia na hviezdy. Je ťažké pochopiť bytosti, ktorych zmysel existencie je otázny a ktoré samé nechápu zmysel svojej existencie. A vlastne k takej otázke ani nedošli a pocas života a existencie ďalších generácií ich genómu k takej otázke ani nedojdu. O pokusoch o odpoveď ani nevravím.

Napr taký pán Kiska, pozdrzal obchvat Prešova, resp. Tam aspoň vniesol chaos. Ten človek si zjavne nedal ani len námahu preveriť si aktuálny stav. Sadnut do trabanta ísť na tyzdnovku a zopárkrát si to vyskusat. Možno keď lietaval do Popradu nadobudol pocit, že v každom meste máme uz nejaký ten diaľničný obchvat so zjazdami ku každému domu. Prešov, hmmm, koľko naburanych rodinných krbov kvôli nervóznemu dochadzaniu do práce a z práce. Kto toto vie zapísať do jednotiek a núl nejakej eurovej sumy? A kto chápe tomu že nabúrať pohodu ľudí je najväčší politický zločin za ktory sa udeľuje trest budúceho nevládnutia. A hlavne ak ide o pohodu tak zjavnú. Ja možno rozumiem hoci naburavanie obchvatu Prešova v danej situácii bolo uz cez čiaru.ak sa stala krádež ok. Ale treba hľadieť do predu. Nemôže nás strata jedného zrniečka pri žatve zamestnať tak veľmi, že zabudneme vylepšovať celý kombajn do budúcna tak, aby sa to stávalo v menšej miere. A súčasťou toho vylepsovania je aj a najmä realne získavanie moci. A pritom sa prosto musí pozerať na voličov ako na emocionálne stroje, nie ako na chapajuce inteligentné a pragmaticky sa rozhodujúce racionálne bytosti. Statisticky určite nie.

Pre začiatok by som poradil vytiahnuť pomyselne kolíky z pozadí jednotlivcov, to umozni začať sa hybat, ohýbať a správať ako bezni, podotýkam bežni ľudia. Zabudnúť na intelektuálnu pózu, resp. aspoň tých ktori sa tohto prejavu nejakého hlbšieho osobneho komplexu nevedia zbavit, neposuvat do popredia. Do frontendu naopak posúvať prakticky nezatazene a prirodzene pôsobiacich ľudí, ktorí nevidia svet čiernobielo, trochu si podať USA, vyzdvihnúť niektoré kvality Ruska. A nepozerať sa na EU ako optimum dokonalosti. No upriamiť na nevyhnutnosť jej existencie v tomto globalizovanom svete. Nepozerať sa na veci čiernobielo ale tak ako su. Napr. Ľudia nechcú imigráciu, treba to zobrať ako fakt. Ľudia si tu vždy vedeli záchody vyčistiť svojimi rukami, nikdy sme nikoho nekolonizovali, ako môže niekto nerešpektovať túto situaciu. Nedoriesili sme ešte reálne ani dávnu migráciu romov. Ľudia to vnímajú. EU neprezentovala utečencov ako dočasných návštevníkov, ale ako niekoho koho je potrebné integrovať.
Napr tiez využiť rómsku otázku, preniesť zodpovednosť za každú kôpku povalujuceho sa odpadu na osoby poberajúce nejakú dávku zo štátu s postihom závislým od vzdialenosti od kôpky a gradaciou s časom pri absencii nápravy stavu. Neromom to podať ako ochranu ich životného stylu. Rómom podat zasa ako zvýšenie ich životného komfortu a spoločenského statusu. Avizovanie zoštátnenia pody na vytvorenie hustej siete cyklotrás a peších chodnikov po celom slovensku a navodenie pocitu ľudí, že stat a teda my ludia sme svojim sposobom nad všetkými. Dať jasne na javo že vlastníctvo ako také je ilúzia. Že vlastníctvo je v konečnom dôsledku nájom a daň je nájomné a dedičstvo je len prednostnym právom nájmu, áno aj v našom trhovom hospodárstve. Že podá nie je obyčajný trhový artikel ale že má svoje špecifiká. Podať to samozrejme tak aby obyčajný človek nemal pocit že jeho ide niekto obrat, ale skôr že statu nemôžu klásť prekážky pre dosiahnutie verejného dobrá, nejaki bohatí alebo aj nebohati individualisti, sebci… Slovensko je nádherná krajina, nás genofond je jej odtlačkom, máme svoje pozitivne špecifiká a silu. Dá sa tu vybudovať raj ale na to je potrebná moc.