Vytvorenie príslušnej legislatívy na minimalizovanie ťažby dreva – fáza 2

Vytvorenie príslušnej legislatívy na minimalizovanie ťažby dreva – fáza 2
0.0 0

#1

Cieľom tejto témy je navrhnúť legislatívu a tvorbu lesných plánov tak, aby sa minimalizovala holorubná a náhodná ťažba dreva s konkrétnymi návrhmi na zmenu (aktuálny stav vs. želaný stav) a nájsť ľudí, ktorí sú ochotní tieto návrhy priniesť a sformulovať.

Cieľom nie je teraz presadiť dané zmeny, iba ich mať pripravené na príležitosť, keď ich presadenie bude možné.

Ide o pokračovanie/druhú fázu témy Klimatická zmena – odvodňovanie krajiny a budú pribúdať ďalšie samostatné témy na základe 8 návrhov vzniknutých v prvej fáze.

Téma je facilitovaná: (@Peter_Faltus )

Cieľ témy: Dohodnúť sa na konkrétnych zmenách v podobe opatrení a legislatívy, ktoré by boli potrebné pre zmiernenie ťažby dreva

Dosiahnutie cieľa do: 11.07.2017

Teším sa na vaše návrhy.


#2

Ahojte,

s navrhovateľom diskusie Peťom (@Pet45) sme sa minulý týždeň stretli a dohodli na tom, ako budeme v téme ďalej postupovať. Obaja sme presvedčení, že sa nám tu spolu v komunite podarí realizovať riešenia z 8 navrhnutých tém z prvého kola diskusie.

Tu v druhom kole diskusie potrebujeme nájsť konkrétne riešenia a navrhnúť plán ich realizácie. Dôležité je, aby návrh riešenia mal chuť aj niekto realizovať. Viac ako riešenia, “čo by sa malo urobiť”, hľadáme riešenia, “čo ideme urobiť”.

Výsledkom druhého kola diskusie má byť:

  • konkrétny plán možných riešení
  • zoznam osôb, ktoré majú záujem konkrétne riešenie realizovať

Máte nejaké návrhy k procesu diskusie / plánovaniu riešenia?
Aké riešenia v téme legislativy na minimalizovanie ťažby dreva si viete predstaviť?


#3

Dost zavazna tema.

Je tu priroda vs profit. Lesom SR ide iba o profit. Neexistuje kalamitne drevo, ani lykozrut. Vzdy je za tym snaha po zisku. Odporucam vymenit ludi v lesoch SR a tazbu naozaj minimalizovat.

V MF niekto z Rakuska odkupil pozemky od orbarov a teraz tam tazi - ztazil by som taketo veci do buducna.


#4

Priznám sa, že lesnícku legislatívu moc nepoznám…

Ale dobrý krok by bol (neviem, ako je to teraz) zaviesť nejaké obmedzenia aj pri výsadbe drevín, aby sa naozaj nestávalo, že v dubovom (dubovohrabovom) vegetačnom stupni (cca do 550 m n.m.)sa vysádzal Smrek. A samozrejme sa to týka aj iných drevín inde. Lebo to tiež…má vplyv na kopec vecí potom

Toto bude teraz od veci, ale nadviažem na túto myšlienku - v mestách sa tiež vysádza kadečo, a hoci sa argumentuje tým, že to schválil dendrológ resp. iny odbornik, sú to…sprostosti…proste vôbec sa neprihliada na nároky drevín a vôbec či sú vhodné do mestského prostredia, a potom napríklad to tam na námestí kde je 40 stupňov v lete ani nevydržia, atď…


#5

Jednoznacne treba prisnejsie pravidla kedze sa veselo tazi aj v narodnom parku.


#6

Je to veľmi ťažká téma. Mám to každý deň pred očami kedže som z kraja kde je veľká ťažba dreva ale akosi výsadba sa zanedbáva. Myslím si, že treba skôr trvať na tom aby sa vytvoril plán ťažby a výsadby ktorý by počítal s rýchlosťou rastu nových stromčekov a rýchlosťou výrubu starých stromov. To znamená že vyťažiť za jeden rok toľko, koľko za ten istý rok dokáže vyrásť nových stromov.


#7

“my nevieme tento cely system pochopit a preto tie nase zasahy su nedostatocne, mozno zle…”
“tu prirodu vieme nejakym sposobom menezovat, ale vacsinou ked do tej prirody zasiahneme, ten system sa zjednoduchsi, je menej stabilny, menej efektivny, lahsie sa rozpadne… skratka sprava sa tak, ako keby nejakym sposobom chyboval svojim sposobom a kazdy ten zasah cloveka sposobuje vytvaranie chyb v systeme…
takemuto systemu nemozme porozumiet, pretoze je tak zlozity a komplexny, ze nie je mozne ho ani len popisat”

atd atd