Využitie block chain technológie v rámci eGovernmentu

Využitie block chain technológie v rámci eGovernmentu
0

Ahojte, neviem do akej miery je to relevantná téma pre PS, ani či sa tu o to niekto zaujíma, ale chcel som sa opýtať ako sa pozeráte na využitie block chainu (peer to peer šifrovacej technológie, ktorú používa napr. bitcoin) v elektronickej štátnej správe? Použiteľná by bola napríklad pri elektronizácii katastra nehnuteľností, volieb cez internet, zdravotných záznamov, súdnych spisov, alebo iných citlivých údajov. Momentálne sa to testuje v Estónsku. Podľa môjho názoru je to totiž jediný spôsob, ako elektronizovať štátnu správu a zároveň minimalizovať bezpečnostné riziká s tým spojené.

Čo si myslíte vy?

Už technológia bitcoinu je sama o sebe hlúpa. Je to fajn pre malý vedľajší projekt ale už len nápady že keby ide o svetovú menu alebo tento systém dávať do štátu tak môžem povedať len jedno-chyba. Pridám aj citát:

"According to this statistic, the number of U.S. households that could be powered by the electricity consumed by Bitcoin mining alone exceeds a 1.25 million. Another way to look at it is that roughly 27 times as much energy is consumed by Bitcoin mining as is consumed by the entire Visa network."zdroj : https://www.digitaltrends.com/computing/bitcoin-ethereum-mining-use-significant-electrical-power/

Rád by som videl reálne výhody tohoto systému prečo je to podľa tvojho názoru jediný spôsob ako elektronizovať štátnu správu? Jediné čo systém prináša je obrovské využívanie el. energie.

Podľa mňa treba rozlišovať medzi bitcoinom a block chain technológiou ako takou. Pokiaľ viem, tak bitcoin využíva block chain technológiu ako ochranu pred falšovaním. Ale zároveň je to pyramídová hra s manažovaným priebehom prostredníctvom stále komplikovanejšej ťažby nových bitcoinov, čo spôsobuje to plytvanie energiou a tony samoúčelného hardware. Takže využiť len samotnú block chain technológiu na šifrovanie, bez tej pyramídovej nadstavby, možno nie je až taký zlý nápad.

Ale fakt je to nevyhnutné? Aké sú tie neprekonateľné riziká klasického šifrovania?

Tak ako si rozlíšil Bitcoin a Block Chain, tak je potreba zásadne rozlíšiť šifrovanie a (malá časť blockchain) a samotný blockchain.

BlockChain je masívne zdielaná (Peer to Peer) databaza (podobne ako torrent) so silným šifrovaním a množstvom ďalších vlastností. Trasovateľnosť jednotlivých operácií, a ďalšie a ďalšie vlastnosti.

Okrem iného veľmi široký a bezpečný spôsob identifikácie elektronických informácií a pohybov. Možnosť platieb, volieb, mikrotransakcií, …

Ak svet pojde trajktoriou BaU (Business as Usual) - podobný rozvoj ako v súčasnosti - bez uvažovania zásadných otrasov a katastróf - tak block chain bude technológia na evidenciu skoro všetkého…

Myslim že blockchain technológie majú veľký význam pre správu štátov do budúcnosti. Od notárov cez e-government. V prípade záujmu pošlite niečo viac.

Jednak ja som nehovoril o bitcoine ako takom, ale skôr o technológii blockchainu, ktorú bitcoin využíva. Jedná sa o systém šifrovania a ukladania dát, v prípade bitcoinu sú tu transakcie. Čiže Vaša odpoveď na môj príspevok sa týka trochu inej témy.

A jednak, Váš argument so spotrebou energie je určite zmysluplný a celkovo súhlasím, že bitcoin a iné kryptomeny by v súčasnej podobe asi neobstáli, hoci nie som expert na IT ani financie. No zase zvýšené náklady na spotrebu elektrickej energie si treba porovnať s úsporami z de facto zrušenia transakčných poplatkov.

Ďakujem za odpoveď.

Jedna z otázok nad ktorými som v poslednej dobe uvažoval je využitie block-chain technológie v kontexte elektronizácie volieb.

Nedávno sa totiž vynorili argumenty proti elektronickým voľbám z bezpečnostných dôvodov, najmä v kontexte hybridnej vojny a ovplyvňovania volieb napríklad v USA. Napadlo ma teda, či by model využívajúci block-chain tento problém nevyriešil a ak aj áno, či a aké by mohol mať riziká.

Čo si o takejto konkrétnej aplikácii block-chainu myslíte? Zaujíma ma Váš názor aj preto, lebo asi rozumiete IT lepšie než ja, keďže študujem právo.

Dobrý deň.

Nie som expert na kryptomeny, ale argument, že spotreba energie je únosná cena za likvidáciu transakčných poplatkov nie je správny. Máme len jednu planétu a najlepšia je tá energia, ktorá vyrobená nie je. Trochu argument z iného uhla, ale myslím, že relevantný.

K open riešeniam - áno, ak by boli vo všetkých ohľadoch bezpečnejšie a efektívnejšie ako aktuálne systémy.

Zajtra je prezentácia blockchainu na konferencii openslava ( zadarmo).

Možno dajú priestor aj na otázky.

Ďakujem, pozriem sa na to

Otázku môžeš napísať teraz cez slido.com na #openslava ( niekto robí videozáznam, kde by prípadná odpoveď mohla byť).

Dobry vecer Martin,

ani ja sama nie som expert, ale posobim v Amsterdame a tu je kryptokomunita dost silna (ja sama sa zaoberam organizovanim konferencii o blockchain technologii na mesacnej baze). Minuly tyzden som mala tu cest vidiet Kaspara Korjusa na Dutch Blockchain Summit (buduci rok by mal prist na jednu z konferencii). Kaspar vedie e-Residency projekt v Estonsku, vzhladom na rozmery a pomery krajiny by to mohla byt inspiracia pre SK. Viac info tu https://e-resident.gov.ee/. Tieto veci su vsak tak komplexne a vyzaduju konfrontaciu myslienok (prostredie blockchain aplikacii je velmi nezrele, nieco ako internet v 90tych), takze nepovazujem za vhode pisat si o tomto siahodlhe diskusie.

Ak by vsak bol niekto ochotny spojit sily, mozeme sa spolocne pozriet na potencial vyuzitia blockchainu pre SR. Ja budem len rada. Niekde zacat treba.

Je potrebne rozlisovat medzi bitcoin-blockchainom a ostatnymi blockchainami (Ethereum, IOTA a pod). Nie kazdy je tak neskutocne narocny na energie ako BTC.

To je skvelé, ja sa teraz tiež nachádzam v Holandsku a v tomto kontexte ma to napadlo.

Čo sa spájania síl týka, prečo nie. Mňa osobne zaujímalo práve využitie vo verejnej správe a súdnictve na zabezpečenie údajov vo verejných registroch. Ako študent práva by som asi prispieť mohol, hoci sa vyložene nešpecializujem na oblasť správneho práva.

pocul som, ze aj rusko chysta vlastnu oficko kryptomenu

Martin, som zaneprazdnena, ale ak ste stale v NL, viete prist na nase BlockchainTalks podujatie 30. nov do Amsterdamu? Viac info coskoro oznamim tu https://www.meetup.com/BlockchainTalks/events/244602735/ - dajte mi vediet. Mozeme sa porozpravat o blockchaine, medzitym si pozrite inspirativne video z nasej prvej konferencie minuly tyzden https://www.youtube.com/watch?v=qZ3O4FiqNHg

Na SK sa teraz sformovala firma https://decent.ch/en/ ktorá sa venuje block-chain technológii bolo by možno zaujímavé niekoho z jej predstaviteľov skúsiť zapojiť do diskusie ako to využiť v rámci e-gov.

Dobrý den, a jak to je s touto technologií a investičníma firmama, které jí používají pro svojí kryptoměnu? Například FluzFluz, je to naprosto bezpečné nebo se to dá nějak obelstít?