Výzva - významné investície v Bratislave

Výzva - významné investície v Bratislave
0

Na FB Progresívna Bratislava som už informovala, že sme s Jurajom riešili urgentný problém s významnými investíciami v Bratislave bez EIA procesov, bez diskusie, ktoré zásadným spôsobom ovplyvňujú životné prostredie nielen v Bratislave ale na celom Žitnom ostrove. preto sme pripravili text Výzvy, ktorý je potrebné doplniť o ďalších signatárov a ešte dnes zverejniť, na Changenete…poslať do médií, sharovať…
Ja budem od 10:00 mimo netu do cca 13:00 ale budem na mobile 0903 809 755 v prípade potreby otázok…

bolo by fajn napisat viac detailov. ja som pojem “vyznamna investicia” zachytil len v suvislosti s novou autobusovou stanicou a lanovkou, neviem ake boli dalsie ani netusim ake mali negativny efekt a ake procesy sa obisli. boli toto dobre vyjasnit predtym ako sa vyzyva na podporu niecoho…

V ba kraji to riešime akútne práve kvôli projektu J&T Real estate a HB REAVIS
tu k tomu viac

Bratislavská vodárenská spoločnosť vo svojom stanovisku k Stavebnému povoleniu k Eurovea 2, upozornila hl. mesto, že nielen Bratislava, ale aj Žitný ostrov má a bude mať veľký problém, ak neprestaneme liať betón na podzemné garáže pozdĺž dunajského nábrežia. A netýka sa to len Eurovea 2, ale všetkých investícií, ktoré idú žiadať o status významnej investície. Spomaľuje sa prietok spodných vôd z Dunaja do Žitného ostrova. Máme zamiešané na veľký problém…hydrológovia zistili, že už dnes sa spomalil prietok spodných vôd o 200l/s od Dunaja po Hrušov…čo to urobí po všetkých tých významných investíciách bez EIA procesu…to hlavné mesto, vládu, ministra životného prostredia nezaujíma.

Tych zaujimaju len “obalocky” na podporu lobingu devenloperov.

neviem zabranit pocitu ze by sa to malo robit nejako inak… okrem par zainteresovanych ani srnka netusi kolko vyznamnych investicii bolo schvalenych a ake boli ich negativne dosledky, ani o tom ake rizika prinasaju tie chystane a ktore to vlastne su. po chvili googlenia som dospel k tomu ze pravdepodobne ide aj o nove lido, tie veci vsak velmi nejsu v podvedomi verejnosti. takze ak vam nejde len o zozbieranie podpisov vasej uzkej skupinky ale aj o oslovenie verejnosti, tak by chcelo o tom aspon napisat jeden blog a na linkovat ho, lebo takto nikoho neoslovite.

PS.: nepoznam detaily zakona o vyznamnych investiciach, ale nejde mi do hlavy ako by sa mohol stat vyznamnou investiciou sukromny projekt typu obytna zona alebo nakupne centrum (!), toto by malo byt hned diskvalifikacne kriterium. tu diskusiu pochopim pri autobusovej stanici, co je dopravna infrastruktura nadregionalneho vyznamu. bolo by treba dat do zakona ze o status vyznamenj investicie sa da uchadzat az po zlozeni zalohy 1 milion EUR, ktora by bola vratna len v pripade ze sa investicia aj schvali

Úzka skupinka sú občania, aktivisti v OZkách najmä Ružinova, lebo primátor a niektorí poslanci hovoria, že veď ľudia sú ticho (iba búrka niektorých na FB) ale oficiálne sú všetci ticho, tak nikto nenamieta. Nikto nevedel kedy investor a najmä čo bude prezentovať mestskému zastupiteľstvu, lebo už 3x mal tak urobiť a neurobil, jednoducho neprišiel. Predsa nebudeme protestovať proti niečomu, čo nepoznáme. Včera na mimoriadnom zasadnutí MsZ pán primátor dal schváliť bod dnešného programu - príde HB Reavis aj Ja a Ty, odprezentuje projekt (nevieme aký) a hneď dajú o ňom hlasovať bez odbornej diskusie, dopadov na životné prostredie, bez informovania verejnosti, nič! Preto vyzývame, aby ku každej významnej investícii v Bratislave prebehlo EIA posudzovanie na stálej platforme hl. mesta. Ináč, zarážajúce je, že stanovisko BVS, ktoré upozorňuje na tento závažný problém s hydrológiou Žitného ostrova je stanovisko úradu, ktorého majoritným akcionárom je hl. mesto SR Bratislava…to je už aká Hlava XXII? Napíšem aj Blog, ale situácia sa mení z minúty na minútu, a ja som skutočne zvedavá, ako sa s takýmto vážnym problémom (netransparentnosti, manipulácie, zamlčovania…) vysporiadajú v prvom rade poslanci MsZ Bratislava…nerada píšem blog čo by ak by, ale fakty - aj napriek tomu, že zažívame postfaktuálnu dobu. Dokonca sa mi ozval jeden nemenovaný poslanec MsZ, že EIA proces na Eurovea1 bol a už netreba, že platí aj pre Eurovea2!!! S akým právnym minimom rozhodujú poslanci o investíciách v Bratislave dokonca so štatútom “významná investícia?!”

Teraz som dostala info, že primátor stiahol bod o prerokovaní týchto investícií, pravdepodobne vyhodnotil situáciu tak, že by poslanci štatúty významných investícií neschválili. Získali sme tak chvíľku (chvíľočku) aby sme aspoň začali diskusiu…

Toto je neskutočné, čo sa tu už deje. Janka existuje nejaký kandidát na starostu Ružinova, o ktorom nemáte pochybnosti, že by toto drancovanie zastavil? Ja neviem o žiadnom…

Ani ja zatiaľ, ale verím, že sa nejakí nájdu. Predvolebná kampaň do komunálnych volieb už veru začala (tie sú o rok a niečo) terajšími voľbami do VÚC a dúfam, že sú posledné s politickou kultúrou, ktorej výsledkom je toto, čoho sme svedkami…

Nie je chybou, že sa takéto veci dejú, práve preto, že ľudia nerozumejú tomu, čo znamená významná investícia, že nevedia, ako takéto schvaľovania prebiehajú a ako by malo prebiehať? Že nemajú prehľad, kto z ich volených zástupcov aké rozhodnutia deklaruje a aké robí?

Čo tak skúsiť ľudí aj viac edukovať, priblížiť im, čo a ako sa deje v ich meste? Možno urobiť nejaký web, ktorý by bol zrozumiteľný aj pre laikov, ktorým nie je jedno, čo sa ako schvaľuje a aké to má dopady, len tomu nerozumejú, tak nemajú motiváciu zaujímať sa?

Čo tak verejne konfrontovať zástupcov s priamymi otázkami, napríklad “ste za to, aby sa liatím betónu pozdĺž nábrežia spomaľoval prietok Dunaja?” a zverejňovať odpovede na tieto otázky? Následne potom zverejňovať, ako sa k tomu kompetentní volení zástupcovia postavili? Tak aby sa potom museli zodpovedať občanom…

@Jana_Polacikova, @Miju, dáva vám niečo z toho, čo som napísal, zmysel, alebo som mimo?

Peťo,
absolútne súhlasím s Tebou. Od odborníkov som sa dozvedela, že tento problém je známy a prediktívny už od roku 2005! Že o tom nevieme my, obyčajní smrteľníci, to aj pochopím. Že ani poslanci!!!, dobre - nemusia byť profesijne atómovými inžiniermi…ale nepochopím, prečo prehliadajú tento problém, nechávajú ho vyhniť tí, ktorých platíme z našich daní, aby takéto problémy neboli, resp. minimalizovali a najmä riešili…od magistrátu, envirorezortu, stavebného úradu, vodohospodárskej výstavby, atď… jednoducho strácame istotu v rozhodnutia štátu, čo principiálne ohrozuje podstatu exekutívy štátu. Čo nám tu nezostali, vymreli odborníci, akademická profesijná elita? Kde sú? Veď nemôžeme vo všetkom suplovať štát, ktorý by mal mať na to platených odborníkov…zbytočne sa rozčuľujem nad impotentnosťou tohto chorého systému. Zo zúfalstva akurát môžeme robiť okrúhle stoly, debaty, konfrontovať - vyvolať verejnú mienku - lebo už len tá nám pomôže. Asi.

Musí sa to dať vyriešiť s tým, že investície budú uskutočnené. Povedzme si pravdu, Bratislava je dedina a týmito investíciami by získala nádych mesta. Nakoniec to dopadne ako hotel Danube, že stále tam mal niekto k tomu pripomienky a skončilo to ako grc. Voči tej opache na Šancovej nik neprotestuje a zachvíľu tam bude ďalšia podobná.

Peter Michalík, my sa teraz nebavíme o bytovke s polyfunkciou 250 parkovacích miest, ani o hotelíku s fasádou, ktorá pripomína adventný kalendár! My sa bavíme o masívnej výstavbe, ktorá už od roku 2005 ohrozuje napájanie spodných vôd Bratislavy, Žitného ostrova a zdrojov pitnej vody, ktorá už dnes spôsobuje vysychanie zelene dotknutých území. Území, ktoré nemajú dnes ani len začaté riešenie environmentálnych záťaží starých 30 rokov a v pohode na ťažkých toxických skládkach povoľujeme novú radovú zástavbu!?!? Území, ktoré nemajú urbanizmus, ktoré nemajú koncept rozvoja dopravy (ani dynamickej ani statickej) - čo má akože vyriešiť lanovka cez Dunaj a jedna električka, ak nemáme vyriešenú ani hlavnú železničnú stanicu? Bárs by bola Bratislava dedinou, ako dedina by sa viac starala o svoj verejný priestor! Ako hlavné mesto nevie ani zadefinovať, čo je verejný priestor! Tak nechcime od terajších predstaviteľov hlavného mesta, aby vedeli, aké atribúty má významná investícia.

A o čo vám akože ide? Aby sa tam nič nepostavilo? Ľudia tam budú mať záhradky, pestovať si zeleninu a chodiť na ryby?

Prečítali ste si vôbec tú Výzvu? Ak by ste si ju prečítali s porozumením, tak by ste sa dozvedeli, že žiadame, aby každá investícia, ktorá sa uchádza o štatút významná investícia bola posudzovaná EIA procesom , tzn. posudzovanie dopadov stavby na životné prostredie ( čo si dnes zákonom zadefinovaný proces štatútu významná investícia nevyžaduje - nielen EIA, ale ani územné konanie, ani rozvojový poplatok a umožňuje vyvlastňovanie! Pozrite si napríklad New York, a na jeho panoráme vidíte, že na istých územiach majú regulovanú výstavbu - práve kvôli podložiu, na ktoré takúto výstavbu jednoducho nemôžete postaviť. Ale my, budeme liať betón na podzemné garáže do hĺbky 15 metrov pozdlž dunajského nábrežia, lebo nejakí papaláši chcú mať výhľad na hrad a ´Dunaj a zastavíme prietok spodných vôd a môžeme sa vysťahovať…dovi - dopo! A čo tam teda má stáť? Vo svete je veľa príkladov, citlivej výstavby, ktorá rešpektuje prírodu, životné prostredie a ešte aj verejný priestor. Čo tak vyhlásiť medzinárodnú súťaž? Významné investície sa obvykle riešia medzinárodnou súťažou, akurát by sme museli vedieť, či a akú víziu má hlavné mesto. Ja som doteraz žiadnu nevidela.

ja som si ju precital a na mozno na 6. pokus som tam nasiel to o com hovoris. ja plne suhlasim s tym ze vsetke veôle inviesticie (nielen tie “vyznamne”) treba posudit z enviromentalne hladiska, ale komunikacia celej tejto snahy je uplne zla, takze vobec sa necudujem Petrovej reakcie. Chapem ze developeri sa snazia najst zadne vratka a snazite sa reagovat rychlo aby sa to stihlo, na druhej strane hovorime o veciach ktore uz boli zname aj roky predtym (eurovea…), akurat iba nejakej uzkej skupinke a nic sa s tym doteraz nerobilo.