WikiLeaks: CIA dokáže prevziať kontrolu nad smartfónmi aj televízormi

WikiLeaks: CIA dokáže prevziať kontrolu nad smartfónmi aj televízormi
0

Ospravedlnujem sa za dalsiu temu, ktora nie je specificka len pre Slovensko, ale verim, ze moze pomoct co sa tyka bezpecnosti mozno aj nam.
Vcera to aj Snowden rozoberal na Twitteri spolu s inymi ludmi, hned ako to bolo vypustene.

A čo je predmetom tejto témy?

Predmetom tejto temy je poradit ludom, aby zvazili na co a ako pouzivaju svoje mobilne a televizne aparaty.

ok, ale ani nieje jasné či to je pravda…veľká časť wikileaks sú ruské propagandistické nezmysly…

To neviem zatial potvrdit ani vyvratit.

V princípe, ak je možná vzdialená správa elektronických zariadení - a to je - tak je táto vec predstaviteľná. Má však svoje limity, tzn. aby odposluchy a odpokuky mohli fungovať, samotné zariadenia musia byť v prevádzke a čo je zásadné musia mať dostatok energie a online spojenie so sieťou na penos dát, inak by museli dáta ukladať do pamäti a odosielať ich inokedy. Aj to sa dá predstaviť. To že sa nejaké veci tvária že spia a pritom fungujú nie je až taký problém. Ak by boli zverejnené informácie pravdivé, nebolo by to žiadne veľké prekvapenie. Otázka je čo sa s tým dá robiť?

V zmysle systémového progresu v otázkach bezpečnosti na úrovni štátu a spoločnosti ktorú na Slovensku riešime - nič - je to čisto technologická záležitosť.

V zmysle individuálnej zodpovednosti pri používaní technológií so zadnými vrátkami pomôže len zdravý rozum, osveta a zodpovedný prístup.

Čo je však dôležité - ochrana súkromia občana vo vzťahu k záujmom štátu je dôležitá a toto už systémovo riešiť možno a treba. Výborné, že ste vytvorili túto tému.

Trochu trollovská otázka:

Bol by si Ty osobne ochotný a schopný vymeniť svoj smartphone (predpokladám, že nejaký máš) a svoj televízor (ak máš) len na základe WikiLeaks informácie, že Tvoje dnešné zariadenia dokáže CIA odpočúvať? Prípadne investoval by si do nejakého špeci firewallu, ktorý by toto sledovanie mal eliminovať (+ samozrejme objavili by sa aj iné články o možnom zneužití backdoor v tomto zariadení)? Veril by si viac WikiLeaks alebo by si si povedal, že nebudeš investovať stovky €, keď niekto iný spochybňuje všetko ako nedôveryhodné?

A teraz podotázka: ako sa podľa Teba bude rozhodovať priemerný volič/občan? Chce byť zaťažovaný ďalšími security pravidlami alebo sa radšej de facto vzdá práva na súkromie výmenou za benefity smart zariadení?
Doplním len, že väčšinu používateľov otravuje už len povinná zmena hesla primeranej komplexity každé 3 mesiace…

Máš pravdu - nesúvisí to :slight_smile: Ale odpoviem.

Ak sa raz niečo dá tak sa to aj robiť bude a žiadny paragraf vytlačený na nejakom papieri tomu nezabráni. X technológií je toho príkladom. Otázka je nakoľko sa považuješ za dôležitého aby si bol predmetom takého záujmu. Ako bežný občan máš v zásade 3 možnosti:

1. mám na háku

2. mám na háku a nepoužívam smart

3. mám na háku a používam smart - ale chápem, že smart technológia je ako jazvečík - občas kúsne aj pána - a beriem to do úvahy

4. v princípe OK, len sa ti môže stať, že ti niekto vybieli účet

5. v princípe OK, len potom zabudni na intrnet, fejsbuk a nakupovanie s kreditkou

6. v princípe OK, nevyžaduje to ani euro, len zdravý rozum

Vrátime sa k tomu čo vieme urobiť na systémovej úrovni? :slight_smile:

Priemernemu obcanovi to moze byt takmer jedno, ak nema problem s potencialnou kradezou identity, alebo sa neboji, ze v tych datach o nom zbieranych sa da hladat aj spätne v case.

To zalezi od toho, ze na co by som to zariadenie v tej dobe potreboval. Na volanie a smskovanie staci aj hlupy telefon za par eur. Sposobov ako minimalizovat riziko uniku informacii je viacero, ale verim v prevenciu, cize by som zrejme na riskantne ucely smartfon urcite nepouzival, aj ked uz vdaka nemu maju o mne mnoho informacii, asi viac ako si myslim. Ale ak by bolo treba vykonavat nieco produktivne typu praca s webom, alebo nejake dokumenty a rozsiahlejsie poznamky, tak neviem. Ak by som mal pocit, ze firewall by pomohol, tak by som si ho asi poriesil po zvazeni pre a proti (vratane financii). Tazko takto filozovovat bez konkretnej situacie…a urcite sem nebudem pisat co by som vsetko urobil v pripade, keby som mal vazne podozrenie, ze mi unikaju data z telefonu, ktore by nemali :slight_smile:

ja to vidím nejako takto https://svet.sme.sk/c/20478117/wikileaks-opat-zasiahli-ked-bol-trump-v-uzkych-uz-by-sa-na-nich-nemal-spoliehat.html?ref=trz

“Odborníci už špekulujú, že načasovanie zverejnenia dokumentov náhodné byť nemusí.”
“Priame prepojenia medzi Ruskom a WikiLeaks neexistujú, no existuje viacero náznakov.”

Ten clanok je na zamyslenie, ale je tam hlavne vela spekulacii a domnienok, nie dokazov. Kazdopadne zatial staci, ked tieto veci budu ludia brat na vedomie, lebo co sa realne deje a ake medialne hry kto hra aj tak nezistime :wink:

No dáva to obrovskú logiku…

1. Vždy keď idú nejaké dôležité voľby tak wikileaks chŕlia polokonštrukty na adresy všetkých kandidátov len nie tých pro-putinovských. Alebo máš pocit, že wikileaks pustili niečo na rusov, trumpa, le penovu a spol? Veď ak sú takí geniálni a každú chvíľu dokážu hacknúť čokoľvek v USA, tak nedokážu hacknúť kde má Putin a jeho banda oligarchov ukryté prachy, kto zabíja putinových odporcov a podobné veci?

2. Trumpeťák je úplne smiešna a nekompetentná postavička, každú chvíľu v sračkách pre svoju neschopnosť. A vždy keď to už vyzerá na impeachment alebo totálny kolaps, tak sa zázračne objavia wikileaks s nejakou odvádzaciou kampaňou.

Pr. Trumpeťákovi ministri jeden pod druhom totálne prepadávajú a zrazu šaško napíše na twitteri, že Obama ho odpočúval. Totálna absurdita, celý svet sa smeje. O tri dni wikileaks zverejnia, že CIA môže každému nabúrať mobil. A o čom sa bude hovoriť? Čo bude ruská propaganda teraz omieľať?

Bol by som oveľa triezvejší pri hodnotení wikileaks. U mňa je to niečo medzi Russia Today a Topky.sk

Korelacia/podobnost neznamena pricinnu suvislost :smirk:

práveže častokrát znamená…

a korelácia medzi wikileaks a ruskými záujmami je čoraz viac pravdepodobná…btw. pozri si stránku wikileaks, prvé čo ťa napadne sú hlavnespravy.sk

Su podla mna podstatne odlisne, myslim ze momentalne nemam k tejto teme co viac dodat :wink:
Pekny vecer :slight_smile:

Trošku mi uniká prečo je okolo toho taký krik. Je vo veci niečo nové?
V Alarm Security Magazíne sme o tom písali už v roku 2013.

PS: nie všetky linky použité v texte sú ešte aktívne, treba trošku gugliť :sunglasses:

Možno preto, lebo:
A) vytiahli to rusofilní trumpetári
B) vytoahli to antitrumpetári, aby mohli hovoriť, že to vyťahuje Trump, aby prekryl iné záležitosti

Tak si vyber. :wink:
Dnes už fakt asi niet komu veriť. :smiley:

Cieľ bol dosiahnutý.

Podla mna je dobre drzat sa hesla: Doveruj, ale preveruj.
Teda v spravnej miere a v ramci moznosti.

A potom sa @mdubeci pýta na príčiny (ne)dôvery v spoločnosti.

/irony off(sry, ale musel som)