Zdanenie kryptomien

Zdanenie kryptomien
0

Ahojte objavila som túto novinku ktorou od včera žije Slovenská bitcoin komunita (I keď asi od januára je to téma)

Keby sa proti tomu PS postavilo tak by to malo teraz dobre momentum na získanie sympatií ľudí ktorí podnikajú s kryptomenami a všeobecne bývajú anarchisti alebo hejteri lavice. :grinning: is neviem aký postoj ma ps voči tomuto. Ale mohla by to byt téma ku ktorej sa vyjadrime

Tu je dokument
http://www.finance.gov.sk/Components/CategoryDocuments/s_LoadDocument.aspx?categoryId=11641&documentId=16343

Dve poznámky:

1. aká je veľká skupina:

Voči skupine tých, ktorých by nezdanenie kryptomien naštvalo?

1. Dôsledok hypotetického príkladu:
    Firma sa po dohode so zamestnancami a aj klientmi rozhodne prejsť výlučne na používanie kryptomien. Ako asi bude účtovať - zrejme (skoro) úplne normálne ako by to boli €, len je to iná mena.

Takže ja v zásade nevidím problém v zdanení kryptomien - veď sú iba iné peniaze…

Kryptomeny, respektíve blockchain má potenciál na silné zmeny, ale nemal by tam patriť rúcanie úloh štátu - a tie sú vo všeobecnosti platené z daní.

Decentralizovaný ( platobný systém) znamená hlavne neregulovatelný ( zo strany štátu).

Nechcem znieť ako jazykový purista, ale:

• decentralizovaný neznamená neregulovaný (GSM sieť je príklad decentralizovanej komunikácie a je “regulovaná”).

• Tiež regulácia apriori neznamená zlú vec alebo zlý zásah. I keď u nás to tak často dopadá.

Téma je “zdanenie kryptomien” a tu som názoru, že ak niekto chce používať kryptomenu ako “štandardné” platidlo, tak musí byť považovaná (tá kryptomena) za štandardné vo všetkom - aj v daniach.

Čo keby došlo k úplnému nahradeniu € za nejaký EUcoin (alebo aj bitcoin)? A neboli by tieto transakcie zdanené. Kto by učil deti v škole? Kto by liečil ľudí? Kto by sa staral o poriadok? Kto by vyšetril vraždu dvoch mladých ľudí? Všetko sú to činnosti platené z daní.

Ja som fanda tohto spôsobu “peňazí” ale nie preto, že sa dá obísť plateni daní, alebo anonymne kupovať či si nechať platiť. Som fanda lebo prináša absolútne neočakávané možnosti. Nie len meny ale celý blockchain.

Dve slovenské fb skupiny majú spolu 6k členov jedna spoločná československa 16k ľudí, samozrejme časť sa prekrýva a časť nie je na fb aktívna.

Nepochopil som asi celkom tento príspevok…

Ak si kúpim cenné papiere a neskôr ich predám so ziskom, je logické, že rozdiel mám zdaniť. Rovnako je to aj s kryptomenami. Nevidím dôvod, prečo by to malo byť pri kryptomenách inak. Osobne som zásadne proti akýmkoľvek novým daniam, ale toto za novú daň nepovažujem, keďže sa opiera o existujúce daňové tituly… Toto usmernenie len popisuje správny postup pri používaní kryptomien. Preto s tým ako celkom nemám problém.

Inými slovami: ak nakúpim kryptomeny za 100€, tieto nezmenia kurz a ja ich miniem, nezdaňujem de facto nič (hoci by som to mal uviesť v daňovom priznaní - 100€ hodnotu získanú výmenou za kryptomenu a 100€ oprávnený náklad na získanie kryptomeny). Ak nakúpim kryptomeny za 100€, ich hodnota narastie na 120€ a ja potom miniem 120€, mal by som zdaniť tých 20€ podobne, ako keby som zarobil na raste investície, či úrokoch v banke.

Úplne iná téma je, že najmä transakcie v principiálne anonymných nedohľadateľných menách vláda nemá už by definition šancu vystopovať. Ale vláda si s takýmito vecami obvykle poradí jednoducho - čo nevie kontrolovať, zakáže. :smiley: Ale to je iný príbeh.

Skúsme si najskôr položiť inú otázku. Bez ohľadu na kryptomeny, anarchistov, ľavicu, PS a podobne…
Ako si myslíme, že by mali byť kryptomeny zdaňované? (aby to bolo správne, progresívne a férové)

• Štandardne ako iné obdobné príjmy z kapitálového majetku
  • Vôbec nijako, je to svet, na ktorý nemá nárok vláda a ani iní beneficienti daňového systému
  • Nejako inak (prosím špecifikovať v reakcii)

0 účastníci

Pre mňa je jedinou výhodou BTC / blockchain oproti bezkontaktným platobným kartám / SWIFT možnosť anonymity.