Zdanenie ziskov až pri ich rozdelení (opatrenie)

opatrenie
Zdanenie ziskov až pri ich rozdelení (opatrenie)
0

#1

Zisk spoločností nie je zdaňovaný priamo pri vzniku v danom roku, ale až vtedy, keď je rozdelený resp. distribuovaný majiteľom napr. formou dividend. To zjednodušene povedané znamená, že ak sa spoločnosť rozhodne zisk vytvorený v danom roku nechať ako investíciu v podniku, tak táto čiastka nepodlieha zdaňovaniu.

Vďaka tomuto opatreniu môžu podnikatelia zhromažďovať zisky viacero rokov, a následne ich neskôr použiť na štart nového projektu či vývoj nového produktu. Táto skutočnosť je výhodná najmä pri startupoch, ktoré sú v prvých rokoch financované najmä prostredníctvom investícií od investorovr resp. sú financované z prvého úspešného predaja svojho projektu.

Narozdiel od Slovenska
, Estónci si uvedomujú absurditu dvojitého zdanenia príjmu (tj. príjem sa zdaní pri jeho vytvorení v spoločnosti a následne ešte aj keď sa vypláca ako dividenda - zdanenie už zdaneného). Museli preto vyriešiť nekompatibilitu svojho systému so systémami ostatných štátov, kde je príjem zdanený už pred prijatím dividendy.

V zásade preto platí, že pokiaľ sa vypláca medzi spoločníkov estónskej spoločnosti zisk, ktorý vznikol vyplatením dividendy zo zahraničnej dcéry (príp. pobočky) tejto spoločnosti, je z dane príjmu právnických osôb oslobodený (predpokladá sa, že bol zdanený v štáte sídla tejto dcéry). Na slovensku to bude inak (od 1.1.2018: Daň z dividend budú platiť fyzické osoby, ktoré sú daňovými rezidentami SR a to z dividend vyplatených v SR ale i z dividend prijatých z iných štátov.

Čo sa systému platenia dane z príjmu právnických osôb týka, táto sa nevyberá zrážkou. Tzn. nezráža ju spoločníkom z vyplatenej dividendy spoločnosť, ale spoločníci ju priznávajú sami v daňovom priznaní fyzických osôb.

Linky:
invest in estonia - taxation
Estónsky daňový systém

Samozrejme ide o obrovskú zmenu. Návrh by mal preto asi obmedzenia: napríklad len pre začínajúce firmy, do určitých tržieb, a podobne…

Od 1.1.2018 by sa daň z dividend mala zaviesť na Slovensku, platí sa ale aj daň z príjmu. Podrobnosti:
Daň z dividend

K téme: Nejde o navrhované opatrenie s cieľom ho zaviesť, zatiaľ iba prediskutovať možné pozitíva a negatíva takéhoto prístupu.


#2

Inak nemusíme chodiť ani do Estonska, podobne je to aj u susedov v Českej republike.
V ČR je zisk tiež zdaňovaný až v momente, keď je rozdelený, Kým “zostáva vo firme”, tak sa nedaní.
Konkrétne:
Firma zaplatí 19% daň z príjmu (každý rok) a ak si vyplatí podiel na zisku, tak plus ešte 15%. Čiže celkom je to daňové zaťaženie cca 31,15%. Ale ak si podiel nevyplatí, a zisk zostane vo firme, tak neplatí tých 15%.
A v ČR už dlhšie je v parlamente návrh, že by sa vyplatený podiel na zisku nedanil (práve kvôli dvojitému zdaneniu), zatiaľ sa ale nenašla politická vôľa na schválenie.
Ale proces presne opačný, ako u nás - v ČR chú dvojité zdanenie zrušiť, u nás sa zavádza.


#3

Nejake ulavy na reinvestovanom zisku mate v inych krajinach, defacto ak sa zo zisku kupi hmotny ci nehmotny majetok, ktory je mozne odpisovat, tak to mate tiez ako danovu ulavu. Kazimir zaviedol aj cosi ohladom vyskumu a vyvoja.
Nuz Kazimir je laviciar, preto spolocnostiam skor zavadza prekazky, regulacie a dane, netreba sa teda cudovat, ze potrebuje peniaze na socialny program.
Kazdopadne zrusenie dane z prijmu pravnickych osob a zavedenie dane z rozdeleneho zisku (dividenda) je defacto presne opacna situacia ako tu bola doteraz a podla mna takyto prechod bude mat znacny napor na statny rozpocet. Nemozme ocakavat, ze firmy a banky budu automaticky reinvestovat vsetko a rozhybe to ekonomiku, vela velkych firiem ani nema do coho a ako reinvestovat a reinvestovanie sa chape akekolvek nerozdelenie zisku, teda chapem to tak, ze vsetko co sa nerozdeli sa reinvestuje ak sa zisk z bezneho roka presunie na zisk minulych obdobi. Mensie firmy mozu spekulovat klasicky tak, ze firma poskytne peniaze ako pozicku spolocnikovi, alebo sa presunu do pokladne a z pokladne si ich prevezme podnikatel na osobnu spotrebu a pokladnu nafukuje alebo ju splachne nejak inak.
Motivacia pre podnikatelov nespekulovat s danovym zakladom ak nebude podliehat dani z prijmu tu urcite bude ale osobne si myslim, ze dodatocny danovy vypadok bude vyssi ako dodatocny danovy prijem aspon urcite z kratkodobeho ci strednodobeho hladiska.

Preto pri takomto odvaznom a ideovo pravicovo liberalnom navrhu potrebujete siroku politicku podporu a hlavne zdroje na vykrytie takejto reformy.

Osobne si myslim, ze v sucasnych dobrych casoch by toto nemalo adekvatny efekt a hodi sa to skor na casy ked pride dalsia kriza a vypadok danovych prijmov nastane tak ci tak. Momentalne by sme danove prijmy mali pouzit na zaplatenie fiskalnych stimulov, ktore sa robili pocas krizy, teda srotovne, rekonstrukcia bratislavskeho hradu, vystavba dialnic, eurofondy, socialne podniky atd.


#4

Uvedene opatrenie sa mi zda aj na zaklade tejto diskusie nerelne v najblizsich rokoch. Mozno bude dobre sledovat vyvoj po zevedeni dane z dividend, a potom system prisposobit.


#5

inac vramc vizii Progresivneho Slovenska mame taketo opatrenie, ktore sleduje podobny zamer ako toto tvoje:

Finančné a daňové opatrenia, ktoré uľahčia finančné investície a toky v podnikaní
možnosť zníženia dane z prevodu obchodného podielu/akcií napríklad v prípade, že výnos je reinvestovaný, možnosť zníženia dane z príjmov právnických osôb v prípade ich reinvestície v rámci podnikovej skupiny, oslobodenie od preddavkov na daň v prípade dobrej daňovej disciplíny apod.)

Príklad:
predávas firmu alebo podiel a zo sumy, ktoru z tohoto zarobku reinvestujes do inej firmy/projektu nemusis platit dan.


#6

Cital som to, este pred tym ako som zalozil tuto temu. Ale to je pri predaji, nie pri vyplateni dividend.

Ako pisem v uvode, mozno by to bolo aplikovatelne na zacinajuce firmy s obmedzenym obratom. Pri sucastnych podmienkach by bol posun vyhnut sa dvojitemu zdaneniu (dan z prijmu + dan z dividend = cca 33% zo zisku).

Dokonca to je este horsie ako v Cechach. V Cechach 19+15%, u nas 19% (resp. 25% nad 35000) + 15%. Ak mam spravne info…

By ma zaujimalo z coho ziju v Estonsku, ked tam dokazu nastavit 14% a u nas 33%. Asi aj preto, ze na elektronizaciu statnej spravy (ktora navyse funguje a ponuka asi 600 sluzieb) potrebovali 10 krat menej ako my…


#7

Toto plati pre szco bez tych 15%, firma vzdy 21%.


#8

Kde by sme vedeli ziskat stratu ak by sa zrusilo dvojite zdanenie aj u nas? Myslim, ze pre vela podnikatelov by to bolo zaujimavejsie ako davat dalsie podmienky na reinvestovanie. Pripadne zaviest progresivne zdanenie pre milionove korporacie.


#9

Z coho ziju? Urcite tak ako u nas gro danovych prijmov tvoria fyzicke osoby a DPH, teda najma DPH.
Trosku zabudate rozlisovat pri prispevkoch medzi FO a PO.
Armadu maju minimalnu, stihacky vobec, nezamestnanost nizsiu.
Skor by bolo zaujimave vediet aky maju socialny a zdravotny system, skolstvo lebo tam ide vela penazi.


#10

idea pekna ale celkom jasny priestor na danove uniky. Navyse sprava dane a kontrola by mohla narast. Typicky danovy defraudant je podnikatel z vychodu, predstavte si Varehu ale aj sofistikovanejsich. Skratka by sa tento insitut zneuzival. Taktiez som nepochopil, ci sa jedna len o PO alebo FO, ale asi hovorite o svojom pripade, takze o FO. Kazdopadne ak by ste to zuzili len na FO tak by PO prestali predavat podiely so ziskom a presuvali by to na FO, defacto by ste vytvorili danovy raj, slovensko by sa stalo takym cyprusom, Tkac by nemusel svojich klientov riesit na Cypruse ako sa vychvaloval, ze tam zdanuju zisky, ale Slovensko by sa zrazu stalo podnikatelskou velmocou a este aj taky Elon Musk by si sem zriadil danovy domicil a to som pocul, ze ked dan z dividend na slovensku nebola tak taketo ryby obcas zvazovali takyto variant. Teda vase riesenie ma plusy i minusy, chcelo by to este premysliet.
Co sa tyka dane z prevodu obchodneho podielu, tak takato dan na Slovensku neexistuje, ale asi chapem co ste mysleli, akurat, ze treba napisat, ze opat len FO.

Osobne som za, casto ked predam akcie na burze tak prijem potom aj reinvestujem. Huraaa do toho, hlavne nech navrhovane znenie sedi aj na moj pripad :slight_smile:


#11

#12

mne sa principialne toto opatrenie paci


#13

Aj mne… Aj ked na Slovensku je vsetko podozrive, lebo sa hned vo velkom zneuziva system.
Problem je skor v skokovej absencii prijmov statu. Aj ked sa casom tato ‘investicia’ asi vrati, na zaciatku tie peniaze budu chybat.
A vratia sa? Skusenost z Estonska hovori, ze ano. Ale po pravde nevieme.


#14

Principiálne je to proinvestičné opatrenie … Ale ako sa hovorí diabol tkvie v detailoch…Som silno zvedavý na podrobnosti.


#15

K teme: