Ženy v politike

Ženy v politike
0

#1

Rád by som otvoril tému Ženy v politike - treba ich viac?
Osobne si myslím, že žien v politike je strašne málo. Napriek tomu, že som muž, som presvedčený, že ženy dokážu robiť politiku lepšie ako muži. Ak si položím rečnícku otázku, kto sú pre mňa osobne najlepší politici, napr. za posledných cca 30 rokov, tak sú to: Ronald Reagan, Margaret Thatcher, Angela Merkel, a z našich končín Václav Havel a Iveta Radičová. Obzvlášť v dnešnej dobe je nevyhnutné, aby sa v politike presadzovali tendencie vedúce ku vzájomnej úcte, tolerancii, slušnosti a nie ku vulgarizácii. A pri všetkej úcte k mužom, toto lepšie, podľa mňa, dokážu ženy. Možno pre to, že majú v sebe zakódovaný materinský pud, ktorý im bráni v tom, hrať sa na alfa samcov. Bohužiaľ, u nás (ale nielen u nás), sú preferované vulgárne typy vodcov (Mečiar, Slota, Fico, ale aj Dzurinda, atď.) - niekedy mám pocit, že u nás vyhráva volby ten, kto dokáže silnejšie tresnúť päsťou po stole, príp. vulgárnejšie vynadať novinárovi, či oponentovi. Myslím, že žien treba v politike oveľa viac a toto by mohla byť šanca aj projektu Progresivne.sk - snažiť sa zapojiť čo najviac žien, ideálne aspoň 50 na 50. Preto som rád, že už dnes projekt Progresivne.sk má z 8 členov tímu 3 ženy a dúfam, že ich bude ešte podstatne viac.


Nová spoločenská dohoda- sexuálne obťažovanie, #metoo
#2

Vďaka za tému, samozrejme súhlasím. Ono to často príde samo, ak sa riešia reálne problém, tak ženy záujem majú. Stačí sa ozrieť na náš 3.sektor, kde je žien prevaha. A malo by o byť o diverzite, nielen rodovej


#3

Ďakujem za reakciu.
Ešte by som doplnil: Dnes rezonuje v médiách jedno meno a ja som zaňho veľmi vďačný - slečna Zuzana. Myslím, že táto slečna nám ukázala, ako má fungovať práca vo verejnom priestore. Nie len tým, že poukázala na nekalosti pri príprave predsedníctva, ale hlavne tým, že ukázala presne to, čo slovenskej politike chýba ako soľ - pokoru a slušnosť. Aj ona potvrdila moju teóŕiu, že ženy do politiky potrebujeme vo výrazne väčšej miere. Aj keď dnes nie je politička, verím, že ňou v budúcnosti bude. A že bude dobrou političkou, to potvrdila už dnes. Keby som bol predstaviteľom iniciatívy Progresivne.sk, okamžite by som sa ju snažil získať na spoluprácu :slight_smile:.


Osobnosti pre PS
#4

50:50 nie je ideálne riešenie. Napr. má byť vo výskumnom tíme pre optoektroniku 50:50 pretože je to tak sociálne spravodlivé? Také ženy je problém zohnať a venujú sa výskumu hlavne v netechnických vedách.

Celkom dobre sa to rozobera tu:
https://player.fm/series/vecer-pod-lampou/pravda-alebo-socilna-spravodlivos-preo-je-potrebn-aby-bolo-vade-50-muov-a-50-ien


#5

Myslím že toto je otázka určená najmä ženám že prečo im imponuju “silní” muži. V jednom interview s americkou voličkou ktorej sa pýtali prečo volí Trumpa - odvetila že preto lebo ženy su impulzivne a Hillary by mohla začať vojnu ak by mala zlý deň. Keď sa jej opýtali či doteraz nezačali všetky vojny práve muži tak chvíľku prekvapene uvažovala a potom tíško povedala že “ano”. Keby všetky ženy volili ženy tak tu mame minimálne 50:50.
Myslím že dnes už majú ženy rovnakú príležitosť uplatniť sa v politike ako muži a niesú nijako diskriminované. Tlačiť priamo na vyrovnanie pomeru nemá zmysel - tlačením na pílu sa dosiahne len presne opačný efekt. Je to o vychove a vzdelaní - ak doma a v škole ponúkneme deťom model že žena má rovnaké práva ako muž tak sa to časom upraví. Ja osobne som nemal problém voliť Radičovú (dnes by som už problém mal ale nie preto lebo je žena).
Vulgárni politici sú celosvetový problém, nielen náš. K vugarizmom sme príliš liberalni, tie ktore hranicia s priestupkom by mala riesit policia a aj novinari by sa mali k vulgarnym osobam postavit tak zeby ich mali jednoducho ignorovat. Ja im nerozumiem preco vobec idu na Ficovu tlacovku a preco mu davaju nejake otazky, na ich mieste by som vyhlasil bojkot a o jeho zvastoch uz nezverejnil ani makke ň a nech sa rozdrapí od zlosti.


#6

Veľmi dobrá téma, až ma vlastne zaráža, že ju tu niekto otvoril až po 3 dňoch, takže ešte raz, ďakujem.

Podľa mňa tu ide vlastne o 2 témy: Čo by mohol robiť štát, aby dostal do politiky viac žien? Čo by pre to mohlo urobiť hnutie, ktoré sa označuje za progresívne, a ktoré by v tomto malo ísť celému zvyšku štátu príkladom?

Pokiaľ ide o prvú tému, som najmä za podporné opatrenia zamerané na ženy, ktoré by možno do tej politiky aj išli, len ich treba pošťuchnúť, alebo nemajú know-how alebo finančné zdroje. Napríklad v takom Luxembursku budú niekedy o rok voľby. Už teraz beží sympatická kampaň pre ženy, aby sa zapojili, aby sa nebáli kandidovať, aby kontaktovali na to určených ľudí, ktorí im poradia ako na to. Jednoduché vizuály, kde sú ženy zobrazené ako političky.

Bolo by veľmi fajn, keby niekto, kto má v rámci štátnej správy niečo také na starosti, dajme tomu Stredisko pre ľudské práva, koordinoval v primeranom čase pred každými voľbami takúto kampaň, zapojil verejnoprávne médiá, iných aktérov a podobne. Zamerané na občianky, nie na konkrétne strany.

Pokiaľ ide o PS, záleží, či plánuje kandidovať, alebo chce pôsobiť ako ideové hnutie progresivistov. Ak chce kandidovať, mal by už v stanovách byť nejaký mechanizmus tvorby kandidátok, ktorý by smeroval k paritnej kandidátnej listine, ak sa nájde dosť žien. Samozrejme, také ženy, napr. spomenutú Zuzanu, aj aktívne vyhľadávať a oslovovať. (Pri nej konkrétne by som ale počkal na ukončenie aktuálnej kauzy, aby jej aktéri nedostali do ruky veľmi lacnú zbraň, že to celé je súčasť politického boja proti nim.)

Ak chce PS pôsobiť ako ideové hnutie, viem si predstaviť napr., že by zorganizovalo transparentnú donorskú schému na podporu progresívnych kandidujúcich političiek. Spojenú s nejakou formou mediálnej podpory, kampane, odporúčania voliť a krúžkovať práve takéto političky.


#7

Perfektná téma! :slight_smile:

Tešil som sa, že po víťazstve Clintonovej by na čele jedných z najmocnejších štátov sveta boli tri ženy (US, UK, GER), ale nevyšlo to. Clintonová absolútne nebola vyhovujúca politicky ani historicky bez ohľadu na pohlavie.

Rovnako ma potešilo, keď som zahliadol rokovanie medzi poľskou a britskou premiérkou.

Treba povedať, že je naozaj nová éra žien v politike vo svete a treba túto skutočnosť využiť, komunikovať na Slovensku a motivovať šikovné ženy ísť do politiky. Min. sa nám zdvojnásobí intelektuálny potenciál dostupný pre riadenie štátu.


#8

hovorí sa, že keby ženy ovládali tento svet, neexistovali by na svete žiadne vojny - maximálne by sa štáty medzi sebou nerozprávali


#9

Dakujeme za temu, tiez si myslim, ze by v politike malo byt viac zien. Yien, ktore zostanu zenami, nie chlapov v sukni. Verim, ze aj mojou ucastou v PS sa mi podari pritiahnut co najviac sikovnych zien, ktore na Slovensku mame


#10

Maximálne súhlasim s tým, že slovenská politika potrebuje viac žien. Je maximálne poľutovania hodné, že v súčasnosti má naša vláda iba dve ženy, v predošlej vláde bola iba jedna, aj to iba v prvej polovici volebného obdobia. Pochopiteľne vidím koreň problému v sexizme a patriarchálnej škrutkúre našej spoločnosti, o ktorej som presvedčený, že je prítomná. To, že sme mali jednu premiérku neznamená, že sme ako spoločnosť otvorení myšlienke ženských lídrov (podobne ako dve funkčné obdobia Baracka Obamu nerobia z USA krajinu bez rasovej neznášanlivosti).

Je to tak rozhodne systémový problém, kde na Slovensku sa stále mnoho povolaní vníma podľa toho, či sú vhodné pre muža alebo ženu. Musí sa systematicky pracovať na odstraňovaní sexizmu, čo postupne bude viesť aj k vyššej prítomnosti žien na kandidátkach a ľudí viac náchylných predstave, že aj žena môže byť politička, či ministerka. Myslím si, že sa jedná o závažný problém, ktorý by mal byť zreteľne artikulovaný politickými stranami. V súčasnosti tu neexistuje prakticky žiadna spoločenská diskusia na túto tému. Je potrebné, aby sa niekto postavil a povedal “Máme málo žien v politike a my to chceme zmeniť.”

Čo sa týka kvót na ženy v parlamente, nevidím v nich súčasnosti riešenie. Je potrebná systematická práca na boj proti spomínaným problémom, čo je samozrejme na inú diskusiu. Každopádne, čo si viem bez problémov predstaviť, je záväzok vlády mať 50:50. Myslím si, že to by posunulo spoločenskú diskusiu na úplne nový level (samozrejme aj s vlnou kritiky), ale bol by to dôležitý krok najmä pri motivovaní žien na vstup do politiky. To je veľmi podstatné - vytvoriť atmosféru, že politika nie je mužská záležitosť.


#11

Netreba zavádzať hneď kvóty v parlamente. Začať by sa dalo napríklad povinnou alternáciou žien a mužov na straníckych kandidátkach.


#12

Jednoznačne je treba podporiť ženy v politike. Osobne by som bol rád keby bol pomer 50:50. No myslím, že by sa tento cieľ mal zabezpečiť prirodzeným spôsobom. Ženy, ktoré sa v politike angažujú by mali povzbudzovať/oslovovať iné ženy, aby do “toho” šli. Je potrebné hľadať spôsoby ako. V každom prípade kvóty však nepovažujem za šťastné, nakoľko by sa tým mohlo odpíliť mnoho schopných mužov, ktorí by mohli byť kvalitatívne lepší ako niektoré ženy, ktoré by sa dostali do pozícii iba vďaka pravidlu kvót. Je to aj na lídroch strán, alebo regionálnych štruktúr, aby počas svojej praxe si výraznejšie všímali šikovné ženy a oslovovali ich.


#13

Podla mojho nazoru nie je dolezite kolko je zien v politike alebo v akomkolvek inom povolani/poslani. Mala by byt dana rovnaka sanca kazdemu bez ohladu na pohlavie. Ak je tu zabezpecena rovnaka moznost aby sa do politiky dostali zeny aj muzi nemyslim si ze by sme mali upravovat podmienky k prioritizovaniu jednych nad druhymi ak z nejakeho dovodu zeny tieto svoje moznosti nechcu vyuzit je to ich pravo.Samozrejme to ze je niekto zena este automaticky negarantuje ze bude “lepsia” a ani “horsia” v politike alebo hociakom inom povolani /poslani ako muz. Zamerajme sa na vytvorenie rovnakych prilezitosti pre obe pohlavia, ak vidime ze nie su vytvorene.


#14

Ze tema zeny v politike. Co je toto forum SNS ci progresivne PS? :smiley: Toto by malo byt bez debaty.


#15

Taktiez si myslim, ze zien v slovenskej politike je nedostatok no priklanam sa k nazoru, ze povinne kvoty 50:50 nie su najlepsim riesenim a suhlasim s Kamilom ze by to mohlo mat negativny vplyv na vyber kandidatov v kvalitativnom rozmere. Taktiez by sa velmi lahko mohla rozmoct idea, ze miesto v politike dane damy ziskali “iba preto, ze su zeny” a viedlo by to skor k spiatocnickemu mysleniu (vacsinovej) spolocnosti. Kazdy by mal svoj post obsadzovat podla svojich kvalit a schopnosti a nimi sa oň zasluzit, nie na zaklade prislusnosti k jednemu ci druhemu pohlaviu. Verim, ze spolocnost sa meni (sice pomalsim tempom) aj v tomto ohlade a pomer zien v politike sa moze zvysit, dokazom toho su aj vase nazory vyssie :slight_smile:


#16

@Eva Na tom, že kvóty sa nám nezdajú byť použiteľným riešením, sme sa tu zhodli viacerí, povedal by som, že asi všetci. (Aj keď, ktovie, možno niekto odprezentuje aj také riešeni s kvótami, ktoré by niekoho presvedčilo. Pokiaľ viem, tak doteraz nikto nikdy na Slovensku nevysvetlil, ako tie systémy s kvótami vlastne fungujú a kde vlastne niečo také majú.)

Otázka je, aké použiteľné riešenia pre Slovensko existujú. Čo by mohlo spraviť samotné PS, aby vo svojich štruktúrach pomáhalo ženám, a akú štátnu politiku by malo raziť, aby bolo viac žien vo vyšších funkciách. Len veriť, že časom sa situácia môže zlepšiť, mi príde trochu málo. Nápady?


#17

Podla mna to bude prirodzene, celosvetovo je trend, ze 57% vysokoskolskych titulov ziskavaju zeny, mozno aj preto, ze muzi su lenivi, resp. si hovoria, ze ved oni sa prinajhorsom dokazu uzivit aj manualnou pracou, kedze maju fyziologicky silnejsie telo. Snad tomu dopomoze aj spravna osveta feminizmu v spolocnosti a v neposlednom rade ak sa nam podari zlepsit skolstvo a podporit mlade dievcata uz na zakladnych skolach roznymi diskusnymi alebo politickymi kruzkami, o to lepsie.

Takze moja prognoza je, ze pomer sa nielen vyrovna, ale do niekolkych desatroci budeme debatovat v teme Muzi v politike :).


#18

Tak čo urobíme preto, aby bolo viac žien aspoň na tomto fóre? :wink:
Už len v tomto vlákne je celkom 18 príspevkov (vrátane tohto), pričom len 3 (slovom TRI) pridali dámy, takže asi 17%.
Inde to tiež nie je zásadne iné…


#19

Ako to vies? Napr. ty by si pokojne mohol byt podla profilu zena.

Kedze tato platforma nie je prilis znama a agresivne propagovana, skoro vsetci, co su tu, sa o nej dozvedeli len cez facebook, socialne siete a rozne stranky, cez znameho, alebo odoberas niekoho zo zakladatelov. A demograficky Trubana ci Stefunka na fb sleduje prirodzene viac muzov ako zien. Takze ja si myslim, ze dovod je jednoduchy: len nemali vela moznosti dozvediet sa o tomto projekte.


#20

@PeterKocvar @PeterKocvar no pravda moj prispevok bol dost vagny. Su rozne systemy a druhy kvot (rodove kvoty pre vladu/ parlament/ kandidacne listiny politickych stran; garantovane ustavou/ zakonom/ na dobrovolnej baze). V popredi krajin s najvacsim zastupenim zien v politike je napr. Svedsko, ktore vyuziva tzv. neformalny system kvot, a teda ze kvoty maju zavedene dobrovolne a nie su stanovene zakonom, ci rovno ustavou. Existuje moznost striedania pohlavi na kandidatke, k comu sa zavazuju same strany (tiez v istom zmysle kvota). V krajinach na poprednych prieckach zastupenia zien v politikach (Sv, Fin, Dan) tiez funguju zenske organizacie vo vnutri politickych stran, ktorych ulohou je predpokladam podporovat a motivovat angazovanost zien vo verejnom zivote. Toto by mohlo byt inspiraciou, aj ked si neviem si velmi predstavit ako presne taketo zenske organizacie funguju, to je uz na dalsie studium. Mozno aj neformalne zavazky stran zaviest pomer z:m min 1:3 na kandidacne listiny na striedacku (co som citala tak jeden z problemov je aj umiestnovanie vacsiny zien na uz (pravdepodobne) nezvolitelne miesta) by stali za diskusiu. Inak vo vseobecnosti s ohladom na to, ako kratko maju zeny vobec volebne pravo a ako dlho bola udrziavana predstava o zenach kt maju byt mimo veci verejne/politicke ale aj mimo vyssich funkcii a postov ci uz v statnej alebo sukromnej sfere, to potrva este velmi dlhy cas kym spolocnost dozreje k ozajstnej rodovej rovnosti, (https://www.weforum.org/agenda/2017/01/gender-equality-is-170-years-away-we-cannot-wait-that-long). Velmi dolezitu ulohu zohrava samozrejme vychova buducich generacii a rodinne zazemie, svojou troskou sa da jednoducho prispiet aj tym ze sa napr domace prace pre oboch pracujucich rodicov budu delit 50:50, aby zeny jednoducho mali cas na “veci verejne” a ze svoje dcery budeme viest mimo tradicnych stereotypov 70% of respondents globally agreed it would be a better world if today’s children were not exposed to the gender stereotypes often portrayed in media and marketing No a mozte robit osvetu o PS u svojich znamych.