Ženy v politike

Ženy v politike
0

No ako asi? Osobme som všetkých prehliadol, nie? :smiley: :stuck_out_tongue:

Ale pointu si vystihol: sú rôzne dôvody.
Takže čo s tým urobíme? Nájdeme niečo, čo pritiahne ďalšie dámy? Alebo ako?

Možno skúsiť na Tour Progres Slovenska, ktorá sa budúci týždeň rozbieha, zobrať šikovné manželky, kamarátky, kolegyne, atď. a možno ich pár získame.:slight_smile:

Truban da dole tricko a budeme mat v PS feministicku vzburu :smiley:

záleží od toho, akú cieľovku chceme osloviť. :wink:

Ale začne klikovať. V poslednom čase je to dosť trend.

Páni, síce vidím, na ktorého nemenovaného premiéra vaša irónia mieri, ale myslím si, že práve takéto mužské vtipkovanie môže posilniť dojem o tom, že toto je ďalší pánsky klub, kde sa ženy neplánujú brať veľmi vážne. Mne sa páči ten nápad, čo uvádza Eva, že by v rámci PS existoval nejaký ženský klub, ktorý by v zmysle stanov mal nejaké rozumné právomoci. Napríklad že by vypracoval plán opatrení na podporu žien v rámci PS, ktorý by trebárs obsahoval aj pravidlá týkajúce sa tvorby kandidátky. Ak teda predpokladáme, že sa raz PS bude transformovať na stranu. A taký klub/výbor by mal aj nejaké reálne kompetencie, napr. právo veta ak by navrhované kandidátka takéto schválené kritériá nespĺňala.

Kym negrabujeme macicky, tak je to myslim neskodne. Navyse nie je ine spravanie ako standard diskriminacia? Feminizmus advokuje rovnost, nie inakost :). Ak by sme chceli co najviac respektovat ine pohlavia, ludi s inou farbou pleti, tak by sme si mali v hlave vzdy prepnut na mod “bavis sa s normalnym bielym Europanom”. Respektujeme tym nie len ich prava a slobody, ale aj inteligenciu a ich hrdost. Ak by som napr. ja bol africky imigrant v Nemecku a niekto by ku mne podisiel a daval mi na ruku 500 mariek s tym, ze ako musim byt silny a vydrzat atd., tak tym otvorene implikuje, ze zaznamenal moj vzhlad a hned sa dopustil aj rasistickych myslienok, lebo predpokladal, ze potrebujem pomoct. Co ak som futbalista, co zaraba miliony eur, alebo uspesny afroamericky podnikatel? Ironicky niekedy clovek s dobrym umyslom narobi najvacsie skody. Ked vidim niekde bezdomovca, snazim sa podat mu peniaze nenapadne, pockam, kym okoloiduci zmiznu, aby sa necitil ponizene. To len take moje premyslanie nahlas, ze o com ta rovnost v skutocnosti je, zaobchadzat s ludmi podla tych istych kriterii, na kazdeho rovnaky meter.

@RobertAndil jo chapem tvoj point. ako som spominala v prispevku vyssie, neviem si dobre predstavit ako take zenske spolky funguju a aj preto o ich vyzname (alebo skor vysledkoch) nie som na 100% presvedcena…ako spomina @PeterKocvar keby v ramci nich boli nejake pravidla a kriteria tykajuce sa tvorby kandidatky - resp. to pravo veta tak ak to dobre chapem mohlo by to byt vnimane aj ako porusenie vnutornej demokracie politickej strany (kriteria kto moze a nemoze kandidovat za poslanca NRSR su uvedene v Ustave SR, nebolo by pridanie dalsich podmienok v ramci strany diskutabilne?)

pri troche googlenia na tuto temu som natrafila na tento zaujimavy clanok od profesorky z VS:

iny pohlad ze toto je ozaj beh na velmi dlhe trate…spomenula som si na teoriu ze krajine po skusenosti s totalitnym rezimom trva rovnake obdobie ako to pocas ktoreho sa nachadzala v tot. rezime aby sa z toho spamatala/zbavila dedicstva a teda mohla zacat s cistym stitom, “odznova”…ak by sme toto aplikovali aj pri preberanej teme tak perspektiva nic moc…tiez len take nahlas rozmyslanie

Je to dosť ťažká téma, lebo hlavne politika a mentálny svet politiky je ťažký a historicky mužský. Preto úspešne ženy v politike sú fakticky chlapi v sukniach. Pozitívna diskriminácia to nevyrieši. Som názoru, že muži musia zmeniť svoje chápanie politiky ako práce a nie ako výsady. Aby som to zjednodušil, dnešné ponímanie politiky a politika je o prečúravni sa - a so ženskou sa ozaj nedá súťažiť o to kto ďalej “dosíka”. No a pri samotnej politickej spolupráci býva záhadný problém medzi mužským a ženským svetom, (pri iných profesiách to take nie je napr. Medicína - tam sa profesne rešpektujú lebo je to práca nie výsada). Pre zjednodušenie, štyria chlapi sa naraz do jedného záchoda vyčúrajú, no štyri ženy nie (ani hadie ženy s cirkusu).
Preto berme politiku ako prácu a profesiu, a potom aj super ženské skrášlia svet politiky.

Ja som tiež proti pozitívnej diskriminácii, šak stačí sa pozrieť, aký je tu pomer prispievateľov a prispievateliek a hneď je jasné, že proste ženy o politiku až taký záujem nemajú.

• na jednej strane hovorite o uspesnych zenach v politike ako o chlapoch v sukniach, na strane druhej o problemoch kt podla vas nastavaju pri politickej spolupraci medzi “muzskym a zenskym svetom”… chlapi v sukniach su akoze preco, ze sa dokazu dohodnut a spolupracovat, uspiet v “muzskom” prostredi? co vas vobec vedie k tomu ich takto nazyvat? su to zeny, ci nie?
  1. [quote=“TomasM, post:29, topic:689”]
    Preto berme politiku ako prácu a profesiu
    [/quote]

ano a nedelme teda svet (politicky, ani ziaden) na “muzsky a zensky”…

• vyjadrenia typu [quote=“TomasM, post:29, topic:689”]
    super ženské skrášlia svet politiky
    [/quote]
    toto vnimanie ze zeny maju nieco “skraslit” taktiez neprispieva k rodovej rovnosti, skor naopak a mozno si to ani neuvedomujete…jednoducho zeny nemaju byt vnimane “na okrasu”, aj ked ste to asi mysleli v dobrom, nemaju svet politiky skraslovat, ale k nemu prispiet, byt jeho aktivnou sucastou…
  • celkom nerozumiem porovnavaniam rozdielov mocoveho ustrojenstva a vykonu toalety u muzov a zien, chceli ste tym povedat ze styria muzi sa medzi sebou dohodnu, ale styri zeny nie?

Na tvojej reakcii je vidno rozdielnosť medzi mojim a tvojim svetom. Ja tvrdím, že ženy sú iné ako muži (sú krajšie, citlivejšie, pracovitejšie, elegantnejšie a nedokážu sa vyčúrať naraz do jedného záchoda), a vôbec to nepovažujem za niečo zlé čo treba riešiť a odstraňovať to, proste je to tak, preto je dôležité rešpektovať rozdielnosť, profesionalitu a byť tolerantní. Svet je rozdielny a delí sa, a aj tak funguje - prestáva fungovať keď sa stráca rešpekt a úcta.
Chlapi v sukniach sú preto, lebo maju telo ženy, ale myseľ viac mužskú (niektoré su schopné aj prečúravať sa).
Ženy sú krásne (niektoré si aj pomáhajú prípravkami), preto zákonite skrášlia svet. To neznamená, že to znižuje ich vážnosť (profesnú či ľudskú), alebo sa od nej očakáva len to … .
Máš problém vnímať ženy so svojimi plusmi aj mínusmi a tak isto aj mužov? Prečo by sa mali tie rozdiely negovať?

Ved dobre, ale co to ma spolocne s politikou? :smiley: Ci v parlamente sa schvaluju navrhy podla toho, kolko poslancov sa dokaze vycurat do jedneho zachoda naraz? Tolko k absurdnosti tvojho prikladu…

Svet nie je rozdielny a hocikto, kto to tvrdi, ma zrejme zaujem v tom, aby bol - to mi navrava moje kriticke myslenie.

Co to znamena mat mysel muzsku? Lebo biologicky nemaju, maju zensky mozog v zenskej hlave s estrogenom medzi nohami. Nemozes len tak palit slova z klavesnice a cakat, ze sa ti k tomu nikto neohradi. Alebo inak - daj mi priklad, co dokaze muzska mysel, co zenska nedokaze.

Ak si myslis, ze politika je o precuravani sa, tak nemalo by byt v tvojom zaujme prave viac zien v politike, aby sa to zkultivovalo a ako pises, bolo tam viac respektu a ucty? Ak by sme chceli podla tvojich nazorov postupovat este extremnejsie, tak by sme mali vyvrazdit vsetkych muzov, lebo ocividne zeny su vo vsetkom lepsie a krajsie. Videl si serial Rick and Morty? :smiley: Je tam jedna cast, ked zeny na jednej planete zotrocia muzov a pouzivaju uz iba ich sperma na reprodukciu. Blizime sa k tomu?

tato diskusia sa skor zacina uberat smerom subjektivneho vysvetlovania ako kto co chape (alebo nechape) a uz je to mimo temu… ano iste rozdiely medzi nasimi svetmi tu asi budu, ako aj medzi nazormi, aj ked si nie som celkom ista ci to je sposobene zrovna rozdielnym pohlavim :slight_smile: chapes ze toto tvoje tvrdenie: [quote=“TomasM, post:32, topic:689”]
Ženy sú krásne (niektoré si aj pomáhajú prípravkami), preto zákonite skrášlia svet.
[/quote]
je uvadzane z tvojho pohladu? niekto by mohol povedat ze su krasni muzi a preto oni zakonite skrasluju svet…
ja nemam problem vnimat zeny ani muzov s ich plusmi a minusmi, ani to nikde netvrdim, akurat si nemyslim ze tie plusy a minusy su vseobecne dane, ale ze sa velmi lisia od cloveka k cloveku.

Moju citáciu si vytrhol s kontextu (neviem ci úmyselne lebo k veci si nič nepovedal), čo je horšie nepochopil si ju. A keď sme už pri zákonoch, tak parlamentný zákonodarný proces je presný príklad môjho tvrdenia o prečúravní v politike.

Nehnevaj sa na mňa, ale toto tvoje tvrdenie absurdné je. Svet je celý rozdielny. Čo to navráva o tvojom kritickom myslení? Neviem či si si všimnul, ale nie len ženská myseľ, ale aj ženské telo je iné. Ak tebe nevadí čo večer stískaš v posteli tak beriem “proti gustu žiaden dišputát”. Ten zvyšok čo si popísal je výsledok tvojho kritického nihilistického myslenia a nestojí za reč. Kľudne sa môžeš aj ohradiť.

Vážne, no neviem ako ostatný, ale ja mám dojem, že ženy vnímajú krásu chlapa dosť rozdielne, ako vnímajú chlapi krásu ženy (preto sa ženy napr. maľujú, ak sa namachlí chlap tak to nie je chlap, ale prúser). Len sa Vám snažím vysvetliť, že viac žien v politike nebude pokial samotní muži nezačnú túto prácu vykonávať inak (teda ju nebrať ako pánske huncútstvo, alebo výsadu). Preto dnes politika nie je vhodný mentálny svet pre fungovanie mužov a žien. A zmeniť by to mali hlavne muži (česť tým čo to pochopili).

Urcite potrebujeme v politike viacej zien. Hlavne tie, co maju odborne kvality, slusnost a vystupovanie, schopnost komunikovat. Teda napriklad pani Caputova. Zial, zaznamenal som v politike aj nove tvare z ktorych zrovna moc prinos nemame (Ciganikova, Blahova, Petrik). Idealne kombinovat primerane emocie s racionalitou.

Nemam potrebu, na nic co som napisal si neodpovedal, takze diskusiu si nepohol dalej, akurat si sa off topic degradoval este viac. Lopticka je stale na tvojej strane. Ja budem v pohotovosti cihat.

Na čo mám reagovať? Myslíš na tento príspevok? Alebo nebodaj žiješ v tom, že sa ti dá odpovedať?

Viac žien v politike je cieľ. Čo tak aj podumať nad prostriedkom, či moc komplikované? A to je rozdiel medzi nami dvomi, ty o tom budeš bľabotať “viacej žien v politike, ale reálne netušíš ako to sparviť”.

Tak ti to tu zacitujem a postnem znovu. Zaspamujme zbytocne temu vsetkym, pretoze jedna osoba nevie precitat prispevok a odpovedat nanho.

Neviem preco si agresivny, lebo si niekto dovolil zosmiesnit tvoj (uz povodne) smiesny pohlad a svetonazor? Si tu na internete novy?

Uz vieme, ze citat s porozumenim ti velmi nejde, ale vyssie som pisal, ze netreba velmi robit nic, coskoro zeny politiku a vysokokvalifikovane pozicie prevalcuju, ovela horsie to vyzera s nezamestnanostou nekvalifikovanej pracovnej sily a teda povacsine muzov, ktori sa spoliehaju na svoju fyzicku silu a nechcelo sa im sediet v skole. Dalsie navrhy uz padli, vytvorenie zdruzenia zien v politike, spravit medialnu kampan s Radicovou, Zitnanskou a spol., venovat sa tomu uz na urovni zakladnych skol, inac to nepojde - jednoduche riesenie na to nie je.