Ženy v politike

Ženy v politike
0

Vidíš to sú presne tie bľabotačky a kraviny čo nefungujú, ale to sa stáva keď si pletieš príčinu s dôsledkom, a prostriedok s cieľom. Neviem odkiaľ berieš pocit, že to ženy čoskoro prevalcujú (NR SR, česká parlamentná komora, nebodaj snemovňu lordov si pozeral), alebo si ten pocit nadobudol na feministickej demonštrácii? Mám skôr opačný pocit. Cieľ nie je aby to ženy prevalcovali, ale aby povolanie politik vykonávali s rovnakým rešpektom, a bolo ich viac. Nie pre rodovú rovnosť, ale pre svoj ženský pohľad na svet. Otázočka ťa prestane trápiť keď postískaš nejakú babu. Ak sa stískaš s kamarátom tak ti už neviem poradiť, ale chápem to.

To je nejaký nový manažérsky prístup? Som presvedčený, že si moc nad vecami nerozmýšľal, preto keď budú hľadať v “akehosi” sekretárku prihlás sa.

Bol by som opatrný s menovaním, z koho máme prínos a z koho nie. To je subjektívny pohľad,a zatiaľ je ešte na hodnotenie skoro. Ale to len tak na okraj offtopic.

Samozrejme, že ženy sú prínosom v politike, v akýchkolvek iných funkicách detto. Ale keď to dotiahneme do detailov, tak už rozoberanie či ženy majú miesto v politike je trošku diskriminančné. Majú. Ale v politike má priestor každý, kto je schopný a šikovný (ak prijememe tézu, že robíme politiku tak, že chceme šikovných a schopných). Kvóty nemajú zmysel ak existuje naozaj rovnosť príležitostí. Dokonca ak prijmeme fakt, že v priemere sú ženy aj muži rovnako šikovní, tak žien by malo byť v riadiacich funkciách a politike viac (lebo ich je viac).

Otázkou teda je ako zabezpečiť rovnosť príležitostí a posudzovanie kvalít na základe preukázateľných schopností a nie na základe predsudkov. A to platí aj o rómoch, hendikepovaných atď.

Keby si tolko energie, co vkladas do ad hominem utokov, nasmeroval do riesenia genderovej redistribucie v parlamente, tak uz tu davno mame 50 na 50. Moj pocit je, ze som hladny, ale ked pisem tvrdenie, tak vychadzam z celosvetovych prieskumov http://www.etrend.sk/ekonomika/vzdelane-zeny-maju-problem-muzov-na-ich-urovni-je-coraz-menej.html

Mozes to viac rozvit? Nechapem totiz, na co narazas a co si pletiem, dufam, ze nejaky bavlneny svetrik.

Samozrejme ze to nie je ciel, preto by sme sa mali pripravit, ako cosi take v buducnosti vyrovnat, lebo coskoro tu budeme mat maleizmus alebo male-ed hnutie za vzdelanie muzov :D. Inak ak hladas respekt, politika je to posledne miesto, kde ho najdes. Ak si myslis, ze zeny nevedia byt dost priebojne a odolne, tak si spomen na Tomanovu :).

Tvoje primitivne narazky na moju sexualnu orientaciu len reflektuju tvoje prave bigotne myslenie, kedze implikujes, ze byt gayom je menejcenne. Hlavne je potrebne takychto naoko pseudofeministov ako ty oddelovat od zvysku a ich zavadzajuce podnety ignorovat, resp. negovat. K mojim rieseniam si sa nevyjadril, lebo to by posunulo debatu a to ty nechces. Radsej si si vytiahol dve slovicka z kontextu, pozri uz som vymazal jedno slovicko a uz nemas dokonca ani to. A ked si presvedceny, ze som nad vecami nerozmyslal, tak mozes mi z rovnakeho prsta prosim vycucat aj trosku nutelly na chleba? Dik.

A kedze sa tejto otazke vyhybas ako Fico predvolaniu na sud, tak ti to budem kopirovat na koniec kazdeho mojho prispevku, az kym mi na to neodpovies.

Ono, od roku 2010 mame v politike vela novych tvari medzi muzmi aj zenami. Osobne sa nazdavam, ze do vrcholovej politiky by mala predchadzat kariera v komunalnej politike, VUC, obcianskom zdruzeni, tretom sektore, nadacii, akademickej sfere alebo relevantnej praxi, statnej prave ci sukromnej sfere, ale hlavne tie uvodne sfery. Teda ludia by mali ist pripraveni a ostrielani. Pokial tam idu ludia co sa pol roka rok rozhliadaju, nemaju skusenosti s vystupovanim v plene, nemaju nastudovane relevantne zakony tak zial potom aj tak vyzera kvalita parlamentnej prace a prace v parlamentnych vyboroch, pripomienkovanie zakonov a celkove vystupovanie.

Kedze sa v ostatnej dobe razi tzv. koniec politickej korektnosti, silno pochybujem, ze moderatorka a expriatelka v Kollarovom poslaneckom klube budu prinosom pre cinnost parlamentu a na zaklade doterajsich vysledkov a vystupovania aj tie tri menovane panie.
Pridal by som kludne aj pani Nicholsonovu, jej schopnost resp. neschopnost diskutovat s prof. Kresakom o komparacii ustavnych systemov bola zarazajuca, teda hlavne ten pristup nez obsah.
Aby som to vyvazil pozitivami, celkom dobre sa vypracovala pani Erika Jurinova ale aj pani Kissova. Nuz, je rozdiel ak niekto pracuje na manazerskej urovni a pracuje aspon s uctovnymi a danovymi zakonmi ako ked pride mlada zena na materskej s praxou v materskej skolke. Nech sa na mna nikto nehneva, ale vrcholova politika by mala mat predsa len istu uroven a naplnat kandidatky hocijakymi zenami aby sa naplnili akesi kvoty je nezmysel. Necudujem sa, ze kvalitni ludi sa do politiky nehrnu (muzi aj zeny), ono parlament a vrcholova politika vyzeraju u nas ako kabaret nez vytuzeny karierny ciel a myslim, ze tie kvalitnejsie zeny su na silne muzske ega este citlivejsie a preto sa tam zrovna nehrnu.

snad si tym ale nechcel povedat, ze politici by mali byt skôr právnici ako filozofi. pozri kam sme sa v tejto dobrej viere dostali za 27 rokov). ak si len zo žartu predstavím, ze pravnik by mohol robit poslancovmi max. asistenta uvazujem v akom raji by sme mozno zili uz o 10-15 rokov))

Mat precitane relevantne zakony a vyznat sa v nich nie je bezprostredne podmienka pre poslanca. Pravnici by tam mali byt ale naozaj dobri a urcite aj ludia z inych odborov. Treba si vsimnut tych komunalnych politikov, su tam rozni ludia, ale zorientovani. Filozof, co nechce citat zakony alebo ich nevie pochopit, tak taky potom podla mna v parlamente by nemal co robit. Parlament predsa schvaluje zakony. Staci sa rozpravat napr. s environmentalistami, zakony zo svojho fachu maju nastudovane dobre.
Na priebehu povedzme ustavnopravneho parlamentneho vyboru by asi mal byt nejaky pravnik poslanec, poslanecki asistenti tam ani nechodia a vyzeralo by to dost cudne keby ano a zasahovali by do diskusie.

Skúsim sa vrátiť k téme, od ktorej sa to podľa mňa zase trochu vzdialilo.

Takže, vnútorný stranícky orgán postavený na tom, že združuje ženy a má isté, stanovami garantované, postavenie, napríklad v rámci tvorby kandidátky, nepokladám za porušenie vnútrostraníckej demokracie. Práve naopak, ak má byť jedným z princípov demokracie aj ochrana práv menšín, tak je to podľa mňa práve taký vhodný nástroj. Skúsim rozviesť, ako som to napríklad myslel. Pomyselný vnútrostranícky orgán nazvem trebárs Platforma žien alebo Progresívne ženy (PŽ).

Takže, najprv stanovy obsahujú pravidlo, že Valné zhromaždenie (VZ) ako najvyšší orgán strany schvaľuje Zásady tvorby kandidátnych listín a ich zmeny a doplnenia na základe návrhov predložených jednotlivými straníckymi orgánmi, platformami a výbormi. PŽ spracuje body týkajúce sa reprezentácie žien na kandidátnej listine. Ak s nimi strana ako celok súhlasí, tak ich VZ demokraticky začlení do Zásad.

Následne sa tvorí kandidátna listina pre konkrétne voľby. Dajme tomu, že ju poda stanov dáva dokopy predseda, rokovaniami s jednotlivými kandidátmi a predkladá ju Predsedníctvu na konečné schválenie. Ak sa PŽ domnieva, že predseda predložil takú kandidátku, ktorá nezodpovedá Zásadám, vznesie výhradu. Ak sa Predsedníctvo rozhodne listinu schváliť napriek výhrade, môže PŽ do troch dní začať vnútrostranícku arbitráž pre porušenie Zásad. Najjednoduchšie pravidlo by bolo, že PŽ vymenuje jedného arbitra, predseda druhého arbitra a títo dvaja spoločne vyberú tretieho a do troch dní rozhodnú o tom, či listina je alebo nie je v súlade so Zásadami, a či to má objektívny dôvod. Ak sa arbitráž v lehote nezačne alebo ak sa skončí bez konštatovania porušenia, listina je schválená. Inak musí dať predseda dokopy inú litinu.

Na celom tomto riešení nie je nič nedemokratické, všetko vecné a pritom zaisťujúce isté právo menšiny mať isté slovo v rámci organizácie, v súlade s vnútorne demokraticky schválenými pravidlami. Takéto postavenie by mohli mať aj iné platformy. Proste sa má zaručiť, že keď má kandidátka nejako vyzerať, aby tak vyzerala.

Strana si vyberá, kto a na akej pozícii kandidátky za ňu kandiduje. To nezamená pridávanie ďalších podmienok k tým, ktoré sú v zákone.

Inak, zistil som, že Francúzi majú nejaký zákonom stanovený systém kvót pre voľby, ktorý má smerovať k parite mužov a žien.

A tento tvoj návrh je podľa teba riešenie pre viac žien v politike? Čo je pre teba v živote priorita, kvantita alebo kvalita?
Rozhoduje kvalita kandidáta, alebo obsah gatí kandidáta? Máš pocit, že ženy sú menšina? Chceš podobný princíp aplikovať aj na tie skutočné menšiny? Inak znie to krasne, baby ti budú tlieskať, inak je to blud, ktorý vyvoláva viac otáznikov ako Trump.

Nie je to žiaden blud, je to návrh na demokratickú inštitucionalizáciu nejakej myšlienky, ktorú, predpokladám, všetci pokladáme za správnu. V rámci vnútorného nastavenia strany, ktorá by si niečo také, ako vyššie zastúpenie žien v politike dala ako jeden z cieľov navonok, aj ako jednu zo zásad vnútorného fungovania. Samozrejme, dá sa o tom vecne diskutovať, ako o akomkoľvek inom návrhu.

Tento môj návrh je teda pokračovaním myšlienok, ktoré zazneli v diskusii vyššie. Predpokladám, že si si celú diskusiu prečítal alebo to spravíš dodatočne, ak ti ide o kvalitu. Ak máš k tomuto nápadu alebo k predchádzajúcim myšlienkam v tejto diskusii nejaké vecné pripomienky, tak ich pokojne sformuluj, vyjadrím sa ti k tomu. Vyjadrenia typu “obsah gatí” za vecné pripomienky nepokladám.

Vecne mám pripomienku k tomuto nápadu, alebo myšlienke či ako nazývaš tento svoj produkt. Ide ti o kvalitu žien v politike, alebo o kvantitu žien v politike? Keby si lepšie čítal istotne túto otázku nájdeš aj v prvej reakcii. Dovolil som si ešte otázočku či chceš tento princíp opakovať aj na skutočné menšiny, to aby som zistil ako hlboko si sa zamyslel - aj túto otázku nájdeš v prvej reakcii.
Dodám, že ako väčšina návrhov tu prítomných, aj tento tvoj návrh, alebo myšlienka nerieši podstatu a teda je to blud.
Ak ti ide o kvantitu žien v politike, čo samozrejme tvoj návrh vyrieši, určite bude postačovať oddelenie pre vnútorný styk so ženami. Keď už ti tak imponujú vnútorne veci. Som presvedčený, že môj návrh je jednoduchší ako tvoj a ešte zachránime priestor pre kvalitu.

Samozrejme, že tu ide o kvalitu. Ide o kvalitu politického života, ktorá je dlhodobo znižovaná okrem iného aj tým, že je v nej málo žien. Ak si si skutočne prečítal predchádzajúcu diskusiu, tak netuším ako ti to mohlo uniknúť.

Pri všetkej úcte si myslím, že môj návrh je dobrý a tvoj návrh je blud. Ako by mohlo niečo, čo si nijako nezadefinoval, len si to pomenoval “oddelenie pre vnútorný styk so ženami”, zlepšiť zastúpenie žien v politike? Kvalitu čohokoľvek? Fakt si myslíš, že toto je nejaký vecný návrh?

To som rád, že ti ide o kvalitu. Ešte by si mohol prezradiť, ktorá časť tvojho návrhu rieši kvalitu? Obom nám je jasné, že tvoj návrh, alebo obdobné bludy, kvalitu vôbec nerieši. Preto si pomáhate barličkou

čo samozrejme je sprostosť rovnaká ako tvoj návrh. Môžem ťa uistiť, že na 100 chlapov pripadá rovnaké percento debilov, ako na 100 žien kráv. Vedeli by o tom rozprávať ženy čo pracujú v prevažne ženských kolektívoch napr. Učiteľky. Môj návrh bol kontra tvojmu pričom oba plnia to isté kvantitu, akurát môj je jednoduchší a účelnejši, mal za cieľ ukázať hĺbku tvojej myšlienky.
Vecne ti hovorím, že sú veľmi dobre fungujúce zmiešané kolektívy, kde je zastúpenie štandardne 50/50 a žiaden z nich nevznikol preferovaním žien, alebo mužov. S tejto našej konverzácie mi začína byť jasné, že nemáš ani potuchy čo je príčinou nižšieho zastúpenia žien v politickom živote.

Priznám sa, že po tomto tvojom príspevku mám tendenciu prestať ťa brať vážne a sledovať tvoje verbálne exhibície s istým pobavením.

Keďže si si prečítal celú diskusiu, určite si svoju úvodnú otázku myslel ironicky. Pretože po prečítaní celej diskusie určite dobre chápeš, že môj návrh smeruje k tomu, ako má združenie/strana typu PS zaisťovať vyššie zastúpenie žien v politike v rámci svojho vnútorného nastavenia a fungovania. Čo je jeden z dvoch aspektov, ktoré som vyššie popísal vo svojom prvom príspevku v tejto diskusii.

Pretože, ako sám píšeš, aj keď z negatívneho uhla pohľadu, potenciálnych kvalitných mužov-politikov je percentuálne presne toľko koľko potenciálnych kvalitných žien-političiek. Takže keď niečo znižuje šance kvalitných potenciálnych žien-političiek v reálnej politike a dáva o to väčšie šance aj menej kvalitným potenciálnym mužom-politikom, máme tu problém s kvalitou politickej reprezentácie.

Určite by o tom mohli rozprávať aj niektoré učiteľky, aj keď naozaj netuším prečo si ich tu voláš na pomoc. Pokojne sa o tom môžeme rozprávať aj my dvaja.

Tvoj návrh bol, v lepšom prípade, úplný nezmysel, ktorý ani ty sám nie si schopný vysvetliť. Môj návrh je rozvinutá myšlienka, voči ktorej si zatiaľ nesformuloval ani jednu vecnú výhradu. Toľko ku kvalite oboch návrhov.

To, že existujú paritné systémy, ktoré nevznikli preferovaním mužov alebo žien, je v pohode možné. Ale to nedáva odpoveď na tú otázku, ktorú tu riešime. A tou otázkou je, ako riešiť systém, konkrétne politický systém, ktorý sa dlhodobo vyznačuje preferovaním mužov a nízkym zastúpením žien. A aké riešenie by malo ponúknuť hnutie, ktoré sa pokladá za progresívne.

Tvoja posledná veta je útok ad hominem, ktorý sa snaží nosiť slušnú masku tvojho subjektívneho pocitu. (samozrejme, tvoje pocity sú dôležité a my ich všetci rešpektujeme) Ak si presvedčený, že práve ty poznáš príčinu nižšieho zastúpenie žien v politickom živote, nič ti nebráni oboznámiť nás všetkých s tvojou úžasnou veľkou Pravdou. A keď navrhneš ešte aj zmysluplné riešenie, zatlieskam ti všetkými desiatimi.

Čo berieš vážne a čo nie je v tvojom prípade nepodstatné, keďže formuluješ svoje pochody v hlave bez toho aby si poznal príčinu. Používaním slovníka cudzích slov obsah nenahradíš, objem síce áno. Niekoľko krát si tu narážal na prečítanie celej diskusie, tak to vyskúšaj ešte raz, určite príčinu nájdeš pomenoval som ju jasne. Nečakaj nič ohurujúce podstata problému je jednoduchá. Keď sa ti nakoniec podarí nájsť pomenovanú príčinu, potom skús ešte raz potrápiť mozog (tento krát bez slovníka cudzích slov), a keď znovu vymyslíš obdobnú kravinu tak sa na to vykašli. Zaraď sa do fronty tebe podobných, ktorý síce krásne pobľabocú, ale nič nevyriešia. Cieľ môjho proti návrhu tebe som ti prezradil, význam tomu nepripisuj pochopiť sa ti to nepodarí. No musím uznať, že istý progres som si u teba všimol, zľahka si sa dotkol podstaty, no a potom si to zabil, že

nehnevaj sa na mňa, ale ty radšej nič nerieš. Ale aby som nebol k tebe krutý (k inteligencii národa so slovníkom cudzích slov pod pazuchou), tak môžeme si to celé zjednodušiť na jednu otázku: čo je príčinou nezáujmu žien o prácu politika?

takych filozofov kt. by nechceli citat zakony alebo ich nebodaj nevedeli pochopit je určite velmi málo. ak by takí aj boli isto by sa nedostali na kandidátku kvalitnej politickej strany, cize otázka skôr znie po dlhoročných skusenostiach s pravnikmi v politike a realite kde sa ako štát vdaka tomu nachádzame, …posunulo by krajinu viac vlada neprávnikov alebo tuzobné ocakavanie, ze sa zmenia ich morálne kvality?))…tak ci tak nikdy sa odpoved nedozvieme… mozme mat na nu len dva opačné názory) zrejme je to aj otázka vzdelávania, chýba na pravnickych ale ekonomických, lekárskych a inych fakultách vacsi dôraz na etické predmety. chrlime zo škol “egoistickych hadov v oblekoch” a ocakavame, ze budú spravodlivo a socialne vstupovat aj do politiky a riadiť štát

Na tychto fakultach co spominate je zvyseny vyskyt psychopatov a sociopatov lebo ich to pritahuje ovladat inych ludi. Podnikatelsku etiku sme na ekonomickej fakulte mali, dokonca aj prednasky od Beblaveho zeny (Sicakova) sme mali ale ze by to malo adekvatny efekt…take lahke to nebude. Moja zena je pravnicka a je uplne normalna a poznam dalsich, aj taki su.

Treba si ludi vyberat podla ich kvalit, historie. Zoberte si pani JUDr. Caputovu, je pravnicka, ma vysledky, moralne kvality preukazala. Volme si takychto ludi. Hoci Fico kedysi bol velmi charizmaticky, zastaval sa slabsich, obhajoval pro bono, mal zaujimave vystupovanie a nazory, urcite oklamal a presvedcil mnohych ludi. Este aj pre psychiatrov je typicke, ze ti najvymakanejsi psychopati ich oblbnu a ked oblbnu profikov, tak laickych volicov o to lahsie. Na druhej strane aj Winston Churchil a Margareth Thacherova boli psychopati.

Kazdopadne, pravnikov v politike potrebujeme, len si ich musime lepsie vyberat. Priklad, co sa tyka Kresaka ci Zitnanskej, nemam vyhrady. Zoberte si, kolko blaznov a psychopatov v politike prislo z uplne inych profesii. Boris Zala je tusim filozof a dokonca docent, ale ze by bol prinosom…

Opäť útoky ad hominem od výmyslu sveta, ale svoju veľkú Pravdu o tom, prečo je v politike viac mužov ako žien si nám neodhalil. Prečítal som si opäť aj tvoje príspevky v diskusii, ale nenašiel som to tam. Tak ťa ešte raz a posledný krát vyzývam, odhaľ nám veľkú Pravdu a netrestaj nás odopieraním Poznania. A oblaž nás tvojím Riešením ktoré prekoná naše bludy.

Ja si myslím, že v politike je preto viac mužov ako žien, lebo politika ženy až tak nezaujíma. Stačí si pozrieť pomer prispievateľov a prispievateliek tu na platforme. Približne taký je asi aj pomer politikov a političiek.

Ja si myslím, že to je časť dôvodu. Ale zároveň to nie je konečný kauzálny dôvod. Keby sme sa pýtali žien, ktoré tvrdia, že ich politika nezaujíma, prečo, začali by sme sa podľa mňa dozvedať zaujímavé veci.

Na druhej strane, ani pre ženy, ktoré politika zaujíma, to nie je veľmi ústretové prostredie. Hneď sa nájdu všelijakí mudráci, ktorí ich začnú označovať za “mužov v sukni” a podobne. Vidím množstvo vecí, na ktorých by sa dalo popracovať, aby bola žena v politike vnímaná ako úplne štandardný jav.

Tak keď si to nenašiel tak nič, nechaj tak. Ty mňa vyzývaš a ja ti mám odhaľovať pravdu? Však by si ju mal poznať ked si tu siahlo dlho opísal riešenie, alebo nebodaj si mudroval bez poznania príčiny? Keď už si pri tom ad hominem, tak nie útok, ale argument ad hominem. Divím sa, že ešte nie si zvyknutý, lebo je zjavné že mudruješ len tak zbrucha častejšie. [quote=“Peter_Michalik, post:58, topic:689”]
Ja si myslím, že v politike je preto viac mužov ako žien, lebo politika ženy až tak nezaujíma
[/quote]
To je dôsledok, určite nie príčina.

Ty už radšej nemysli, určite sú veci kde vynikáš no myslenie to nebude. Ak chceš argument, tak ho nájdeš v stanovách SDKÚ, kedy vznikol klub žien SDKÚ samozrejme dopadlo to presne tak ako dopadne obdobná sprostosť v PS.