Ženy v politike

Ženy v politike
0

Nemám chuť zaspamovať túto, bez teba inak zmysluplnú, diskusiu tvojimi ďalšími nezmyselnými reakciami a útokmi ad hominem proti mne. Takže už na teba nebudem reagovať. Ak chce niekto polemizovať vecne s mojím príspevkom vyššie, nech sa páči.

Otazka zien v politike podla mna nie je o rovnosti pohlavi a prilezitosti. Prilezitost ma kazdy uplne rovnaku. Bez ohladu na pohlavie. Treba sa skor spytat preco zeny v politike nechcu byt.
Moj subjektivny nazor - ja by som napriklad do politiky isla, ale som si vedoma toho, ze mnohym veciam nerozumiem. Viem sa vyjadrit k temam socialnych veci a rodiny, lebo v tomto odbore pracujem. Viem sa vyjadrit k podnikatelskemu prostrediu, lebo podnikam. Viem sa vyjadrit k mnohym inym temam ako buduci dochodca, ako uzivatel infrastruktury, ako obcan bojujuci s byrokraciou na uradoch… Ale je kopec tem o ktorych nemam ani sajnu. A preto sa k nim vyjadrovat nechcem a pravdepodobne o nich nechcem ani rozhodovat. Na rozdiel od zien, vsak muzi rozhodovat chcu. Aj o veciach, ktorym tak celkom nerozumeju. Nechapte ma prosim v tomto bode zle. Ja muzom fandim a obdivujem (a zavidim) im ich sebadoveru. Je to proste takto geneticky dane, muzi vzdy boli ti, ktori si museli verit, museli ist boja, museli sa rozhodnut. Je to takto v poriadku. Tym ale nechcem povedat ani to, ze zeny musia sediet za pecou. Nemusia. Ak dostanu tu spravnu podporu, urcite vedia zmenit veci k lepsiemu. Treba vsak na to nejaky prirodzeny vyvoj. Cize situacia - jeden den hlasim spravy a druhy den sedim v parlamente - nie je uplne ok. Zeny by sa v prvom rade mali asi angazovat v komunalnej politike aby sa “otukali” a potom mozu prejst plynulo vyssie. Navyse - ak v ramci jednej politickej strany funguju spolu zeny a muzi a spravaju sa voci sebe uctivo a s respektom, ma to podla mna pozitivny vplyv aj na spolocnost. Je to ako vychova deti - opakuju len to, co vidia na rodicoch.
Na zaver asi len tolko, ze v politike (co sa zien tyka) si viem predstavit zeny, ktore su teraz vo vrcholovom manazmente firiem. Mali ostre lakte na to, aby sa dostali tam, kde su a zaroven dokazuju, ze vedia ludi motivovat a viest. Stat vnimam ako firmu, ktoru by mali viest manazeri.
A na zaver - ja ako zena mam urcite tendenciu verit strane, ktora ma takuto silnu zenu- manazerku. Pozrite statistiky, kolko je voliciek zien :slight_smile: Nie je to zanedbatelne cislo a stoji to teda za uvazenie :slight_smile:

Nezmyslných príspevkov, ktoré sa ani len nepriblížili podstate je tu neúrekom bohužiaľ na túto hromadu statne prikladáš. S tebou môžu len polemizovať, vecne nie je o čom.

:+1: palec hore. Drvivá väčšina mužov musí prestať brať politiku ako výsadu, alebo pánske huncútstvo. Proste je to práca ako každá iná kde platí úcta, rešpekt a odbornosť. Do takto fungujúceho kolektívu nie je nutné robiť nejaké zásahy typu kvót, stanov, alebo obdobné bludy. Rád by som podotkol, že podstata je vo vnímaní politiky ako odbornej práce, a preto s úcty k ženám voľme len zoskupenia kde je o to aspoň zaujem, aj keď by to malo byť samozrejmosťou.

Nko má aktuálne dobrý rohovor Karola Sudora s Oľgou Pietruchovou, aj k tejto téme. Celý rozhovor je tu: https://dennikn.sk/687027/pietruchova-plati-ze-ma-stvorilo-kdh-ked-som-videla-ze-politici-obchoduju-s-pravami-zien-musela-som-nieco-urobit/

Vyberám:

Mali sme premiérku ženu. Pomohla Iveta Radičová tejto agende?

Samozrejme, lebo dievčatá a mladé ženy videli istý model a vedia, že aj ony by raz mohli byť premiérkami či prezidentkami. Ide o silné a potrebné signály.

Nie je práve to dôvod, aby sa už navždy prestalo volať po kvótach pre ženy v politike?

Máte pocit, že niekto po nich volá?

V istých periódach sa ten nápad vracia.

Nedá sa odoprieť, že kvóty sú najrýchlejším a najlacnejším spôsobom, ako vyrovnať nízke zastúpenie žien v politike.

Neboli by výsledkom najmä ďalšie Belousovové, Tóthové, Slavkovské, Keltošové, Vaľové, Petríkové, Zmajkovičové?

Rovnoprávnosť nastane, až keď bude v parlamente rovnaký počet neobľúbených političiek, ako je tam dnes neobľúbených politikov. Vyťahujete neobľúbené ženy v politike a dávate ich ako argument? Prečo nik nepovie, že už v politike nechce mužov, lebo sme tam mali Mečiara?

Vytiahol som to len preto, lebo zástancovia kvót tu dlho argumentovali, že ženy politiku kultivujú, že sa toľko nehádajú, že sú menej konfliktné, že prinášajú iný, ľudskejší pohľad. Nie je to pravda. Áno, bola tam aj Radičová a dnes je povedzme Remišová, samotné pohlavie však nikdy nie je garanciou kultivácie politického prostredia.

Ja som nikdy nič také nevravela. Ženy nie sú homogénna skupina, sú medzi nimi rôzne osobnosti a charaktery ako u mužov. To, čo hovoríte, však skôr vypovedá o tom, aké ženy dnes majú šancu presadiť sa vo vrcholovej politike. A to vypovedá o charaktere našej politiky ako takej. A je otázkou na médiá, prečo sa do nich slušné političky dostávajú menej.

atď., celý rozhovor stojí za prečítanie

Páči sa mi, že sa tým zaoberáte už teraz. Polovicu ľudstva tvoria ženy a preto by sme mali vytvárať svet, ktorý bude zohľadňovať hľadiska a postoje oboch pohlaví.

Ja sama, ak si vyberám tím, dbám na to, aby v nej boli čo najviac vyvážené obe pohlavia. Lebo ani iba žensky pohľad nie je správny. Pozrime sa tiež na najvyspelejšie krajiny, resp. krajiny, kde sa ľuďom dobre žije, ako napr. severské krajiny. Tam je zastúpenie žien vysoké.

A ako to dosiahnuť? Osobne nie som zástancom kvót. Ale každý z vás pozná určite vo svojom okolí schopnú ženu, tak ju oslovte, aby sa zapojila. Tak ako si manažér cieľavedome vyberá svojich ľudí, tak to musí robiť aj strana, či komunita…

Tak tu je pointa priatelia a milovníci kvót :+1:

http://style.hnonline.sk/kultura/952267-psychologicka-zo-zien-su-chlapi-otcom-chyba-autorita-deti-su-chudaci

Bohovsky dobrý rozhovor, mám rád takéto osobnosti.

V niečom má pravdu pani psychologička, ale v niektorých veciach s ňou nesúhlasím.

To čo zažívame, nie je ani vinou mužov ani žien, ale skôr vinou nedokonalosti oboch pohlaví. Na druhej strane je skvelé, že sa vzťahy, práva a povinnosti oboch pohlaví vyrovnávajú, lebo tak sa nastoľuje aj rovnováha. To neznamená však, že sa máme muži a ženy napodobňovať, vymieňať si roly a pod. Ale asi z dlhodobého potláčania jedného pohlavia sa hneď nedá prejsť k rovnovážnemu akceptovaniu odlišností a k harmonickej rovnováhe.

Na Slovensku je obzvlášť kritické to, že tu nefungujú ani všeobecne platné morálne normy, keďže najvyšší predstavitelia sa producírujú s milenkami a spoločnosť to akceptuje ako niečo normálne. Ak muž porušuje sľub voči vlastnej žene, môže byť dôveryhodný čo sa týka sľubov voči cudzím ľuďom, občanom? A to sa týka samozrejme aj žien, ak je to taký prípad.

Celé je to veľmi komplexná téma. Ak by však každý jednotlivec sa snažil byť lepším človekom (viac čestným, ohľaduplným, zodpovedným), tak by sa aj tie vzťahy v rodine zlepšili. Naša spoločnosť však tieto otázky vôbec nerieši a vôbec na to nekladie dôraz. Tieto morálne hodnoty totiž nie sú záležitosťou cirkvi, mali by byť základnými piliermi zdravej a prosperujúcej spoločnosti a politici by mali byť v tomto ohľade vzorom pre všetkých.

ciganikovu urcite nie… ma drive a hype, ale je to este take narcisticke deculo s vacsim egom… nic v zlom… mam rad - a dnes vlastne frcia skor skromni ludia, co ked nieco robia, nerobia to preto, aby ich bolo vidiet.

A kto takých zvolí? :wink: máš nejaký príklad skromného lídra, ktorý nechce byť visible, ale zvolili ho? :wink:

Merkelova a asi aj Macron.

Hmm… Tak v tomto prípade mám zjavne iný pohľad na to, čo je to skromný človek.

macrona este velmi nepoznam, ale pri merkelovej som si isty. Avsak suhlasim s tym, ze su to ojedinele zjavy, drviva vacsina politikov skromni rozhodne nie su.

co ja viem… truban, michal mesko… nemyslim lidrov, ale ludi ako takych… erik balaz, atd atd

co sa tyka zenskych, je ich dost, len skratka nemenujem… ale z tej ciganikovej… co ja viem… neverim jej to

ale taka SAKOVA ako sa tvaaaari…

neskutocne weak osobnost… smutnaa zo zivota, staaale vaazna, dolezita, take to nieco-viac… uplne weak…